avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Activitate mariana_dragus

Activitate mariana_dragus

Răspuns la discuția Calcul penalizari intretinere
Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Nu stiu daca m-am exprimat gresit sau asa ati inteles dvs, dar penalizarile i le aplic doar la cotele de intretinere lunare nu si la fonduri de rulment/reparatii.

Da, penalizarile le aplic conform sistemului de penalizari adoptat de Comitetul Executiv.

Trebuie sa mai mentionez ca penalizarile lunare (suma rezultata lunar de plata ca penalizare) nu depasesc cota de intretinere din luna respectiva. Dar, intr-adevar, adunate depasesc cotele restante de intretinere.
Asta inseamna ca nu trebuie sa-l mai penalizez desi el nu-mi plateste integral de atatia ani?

Mai adaug aici ca modalitatea de calcul a penalizarilor a fost acceptata de judecator.
Am o situatie neclara cu unul dintre locatarii blocului in care locuiesc si unde sunt administrator.
Pentru inceput va pot spune ca nu si-a platit deloc cotele la intretinere in perioada mai 2012 - mai 2014. Ulterior a platit in 2 rate restantele acumulate, dar fara salarii, contributii, fond reparatii si fond de rulment.
Va puteti imagina ca din 2012 si pana in prezent s-a acumulat o suma destul de mare.
Asociatia l-a dat in judecata in mai 2013 si in momentul de fata inca nu s-a rezolvat nimic, cerand expert contabil iar acesta tot taraganeaza expertiza invocand mereu ca nu are toate documentele, desi a incetat de ceva timp sa mai ceara vreun act, iar din tot ce a cerut pana acum i-am dat.
Problema mea este legata de calculul penalitatilor, dat fiind faptul ca el plateste prin banca unde mentioneaza de fiecare data ca plateste cotele pentru luna x, dar fara salarii si fonduri.
Avocata cu care lucrez mi-a sugerat ca sumele de plata sa i le aloc exact asa cum plateste el. Asta inseamna ca eu sa-l penalizez pentru restul de plata ramas pentru toate lunile de cand nu a mai platit el, respectiv mai 2012 - oct. 2015 (sunt 42 de luni pentru care ramane un rest de plata pe care eu il penalizez luna de luna)
Sa va dau un exemplau:
luna mai 2012 cota intretinere 174,59 lei, achitat 125,17, rest 49,42 lei, procent penalizare 0,2%
Perioada calcul 19.11.2015(urmatoare zi dupa data ultimei afisari) - 18.12.2015 (data urmatoarei afisari): 29 de zile
Mentionez ca penalitatile i le aplic dupa 60 de zile de la data afisarii
49,42 x 29 zile x 0,2% = 2,87 lei
Asa procedez cu fiecare luna restanta.

Problema mea este daca modul de calcul este corect.
Plus ca in momentul de fata valoarea toatala a penalizarilor depaseste automat (dat fiind faptul ca nu a platit de atata timp) valoarea totala a tuturor cotelor de intretinere neplatite.
Mentioez de asemenea ca lunar penalitatea nu depaseste cota de intretinere.

Cum este corect?

Va rog din suflet sa ma ajutati pentru ca nu am gasit pe forum o situatie asemanatoare.