avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate cos_max

Activitate cos_max

Din pacate, nu este trecut in contractul individual de munca.
In oferta de munca, legat de salariu se precizeaza numai:
Salariul este x lei
Comisionul este y% din marginea comerciala a proiectelor pe care le gestioneaza
Nu exista alte conditii trecute in oferta, iar in contractul de munca nu exista absolut nimic referitor la comison.
Chiar daca am primit comisionul, nu am semnat nicaieri si mereu a fost platit cash (deci nu am dovada ca s-a platit), DAR in instanta pot cita ca martor pe oricare din fostii colegi - majoritatea si-au dat si ei demisia pentru ca s-au plictisit sa fie dusi cu vorba.
Buna ziua,

Am urmatoarea speta: am primit o oferta de angajare in 2013(semnata si stampilata) care s-a concretizat intr-un contract de munca.
Oferta de angajare cuprinde o parte fixa (care a fost introdusa si in contractul de munca) si o parte variabila (comision din vanzari, care nu se regaseste si in contractul de munca).
Pana la momentul la care mi-am dat demisia si am incetat activitatea am primit partea variabila cu o intarziere de 1 an. La momentul la care am incetat activitatea am cerut partea variabila datorata si am primit raspunsul ca se plateste aceasta parte variabila numai atat timp cat sunt angajat.
Avand in vedere ca am de incasat o suma considerabila pe perioada anului 2015, va rog sa imi spuneti daca pe baza ofertei (in care este stipulat acel comision si modul de acordare) pot intenta un proces cu sanse reale de castig.
Mentionez, ca am trecut pe fisa de lichidare faptul ca nu am incasat comisionale conform ofertei-contract de angajare.

Multumesc