avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate Alinov

Activitate Alinov

Răspuns la discuția Concediu odihna
21
Răspuns la discuția Concediu odihna
Eu pur si simplu vreau sa stiu daca in cazul de fata,am dreptul la 10 zile lucratoare de concediu si daca acestea vor fi platite.
Discuție Concediu odihna
Buna seara,

Sunt angajata la o firma din data de 04.10.2016. Din acea data si pana in luna ianuarie a anului acesta, mi-au fost platite zilele de concediu pe care nu le-am folosit. As dori sa stiu daca am dreptul de a obtine concediu pe perioada 10-23 iulie(10 zile lucratoare).Am vorbit cu administratorul, el spunand ca daca vreau liber pe aceasta perioada, imi va trage bani din salariu. Este legal?

Va multumesc!
Si daca nu am vazut niciodata grila aceea de salarizare, nu este anexata la contractul meu, se poate retine din salar pentru neindeplinirea targetului din grila?
Nu am c.i la mine, si sunt iesit acum, dar in C.I.M scrie salarul brut 1220 lei, si pe langa acela, am mai primit "fisa postului" in care imi este scris salarul net de 1200 lei,"conform grilei de salarizare ", dar nu am primit si nu am semnat nici o grila de salarizare.
Ei imi spun ca nu mi-am realizat target-ul din grila salariala, si pt asta mi-au scazut. Desi in CIM nu am anexata nici o grila, doar este mentionata, totusi, eu nu am semnat aducerea la cunostinta a grilei. Si salarul nu imi este declarat integral, pe motiv ca sunt platit dupa target, si de aceea mi-au declarat doar 80% din salar, si spun ei ca este legal sa imi dea cat scrie pe contract, adica 80% din salarul real.
Imi puteti spune si articolul de lege care spune acest lucru? Pentru a avea un argument in fata lor. Multumesc!
Buna ziua, sunt angajat la o mare firma de import piese auto, unde am un target de a receptiona bucata cu bucata, sau a scana in raft 2400 piese auto pe zi.
Ideea este aceasta: mi-am indeplinit doar 70% din target, care nu este mentionat in CIM, doar in regulamentul interior al firmei, si mi s-a explicat verbal ca salariul meu s-ar constitui din 70% target, si 30% punctualitate, loialitate,etc. In consecinta, mi s-au scazut cateva sute de lei din salar, este legala aceasta scadere?daca in CIM imi este trecut un salar fix, si nu e specificat nimic de target-uri, bonusuri, sau nimic.