Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna

Buna seara,

Sunt angajata la o firma din data de 04.10.2016. Din acea data si pana in luna ianuarie a anului acesta, mi-au fost platite zilele de concediu pe care nu le-am folosit. As dori sa stiu daca am dreptul de a obtine concediu pe perioada 10-23 iulie(10 zile lucratoare).Am vorbit cu administratorul, el spunand ca daca vreau liber pe aceasta perioada, imi va trage bani din salariu. Este legal?

Va multumesc!
Pe durata efectuarii CO veti primi o indemnizatie de CO si nu salariu.
Eu pur si simplu vreau sa stiu daca in cazul de fata,am dreptul la 10 zile lucratoare de concediu si daca acestea vor fi platite.
Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m. ?
Pentru perioada 01.01.2017 - 01.07.2017 , aveti dreptul la 21 : 12 x 6 = 10,5 zile ... adica la 11 zile lucratoare de CO.

Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.