Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul concediu odihna

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : o salariata care a fost in concediu medical mai multe luni, brutul realizat in lunile de concediu medical fiind mai mare decat salariul brut de incadrare. In luna decembrie 2013 toata luna intra in concediu de odihna.
Cum calculez indemnizatia de concediu de odihna, legal ? raportat la ultimele 3 luni, dar la brutul realizat sau la brutul de incadrare ?

Multumesc anticipat!
La calculul indemnizatiei de CO se iau in considerare salariul de baza, sporuruile si indemnizatiile cu caracter permanent, incasate pe ultimele 3 luni anterioare CO. Nu intra aici indemnizatia de incapacitate temporar de munca dar si sporurile si indemnizatiile nepermanente: ore suplim, ore de wek-end, prime.
poate are vreo importanta......mentionez ca angajata a fost in concediu medical in intervalul martie - noiembrie 2013, indemnizatie 09, ingrijire copil bolnav pana la varsta de 7 ani
anymaryh, utilizator
Luati in calcul drepturile salariale aferente lunilor decembrie 2012-februarie 2013, fara ca indemnizatia de CO sa fie mai mica decat salariul de baza actual + indemnizatii si sporuri permanente.
in perioada dec 2012 - feb 2013 a fost in ccc in varsta de pana la 3 ani
calculez in functie de salariul de baza de pe ultimele 3 luni, adica 09-11.2013
09 2000 sal baza 21
10 2000 sal baza 23
11 2000 sal baza 21

6000/65*20 zile co in luna dec. 2013= 1846

in luna decembrie 2013 sunt 20 zile lucratoare

in cazul acesta indemnizatia co este mai mica decat salariul de baza.....in acest caz in dau tot 2000 lei ??

pentru perioada lucrata in 2013 beneficiaza de 21 zile co
Da, e corect.