Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul concediu odihna

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema : o salariata care a fost in concediu medical mai multe luni, brutul realizat in lunile de concediu medical fiind mai mare decat salariul brut de incadrare. In luna decembrie 2013 toata luna intra in concediu de odihna.
Cum calculez indemnizatia de concediu de odihna, legal ? raportat la ultimele 3 luni, dar la brutul realizat sau la brutul de incadrare ?

Multumesc anticipat!
Codul Muncii prevede:

ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnă se plăteşte de către angajator cu cel puţin 5 zile lucrătoare înainte de plecarea în concediu.

In concluzie, daca in cele 3 luni anterioare nu s-au realizat drepturi salariale (salariu de baza, indemnizatii si sporuri cu caracter permanent), atunci indemnizatia se calculeaza cu salariul de incadrare, plus indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent, din luna in care se efectueaza concediul de odihna.
Se poate interpreta si asa. Cred insa ca perioada in care CIM este suspendat nu intra in calcul, desi nu exista o prevedere expresa in acest sens.
Buna dimineata,
Sunt asistent maternal si dupa 12 ani am si eu CO deoarece mi s-a luat copilul.Doresc sa ma lamureasca cineva cum se calculeaza CO la asistentii maternali.Conform OUG 25/2003 avem spor de 15 % incordare psihica,25%pentru conditii deosebite (copil cu handicap),dupa 2009 aceste sporuri sunt trecute ca plati compensatorii.Intrbare: aceste sporuri se iau in calcul pentru calcularea co? Multumesc!
1. Codul Muncii
art.150
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

2. HG 250/1992 privind concediul de odihnă şi alte concedii ale salariaţilor din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare
Art. 7
(1) Pe durata concediului de odihnă, salariaţii au dreptul la o indemnizaţie calculată în raport cu numărul de zile de concediu înmulţite cu media zilnică a salariului de bază, sporului de vechime şi, după caz, indemnizaţiei pentru funcţia de conducere, luate împreună, corespunzătoare fiecărei luni calendaristice în care se efectuează zilele de concediu de odihnă.

(2) Media zilnică a veniturilor prevăzute la alin. (1) se stabileşte în raport cu numărul zilelor lucrătoare din fiecare lună în care se efectuează zilele de concediu.
..