avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate miki-pensionarul

Activitate miki-pensionarul

Buna ziua,
Anexa (cotet) fara apa, canalizare, instalatie electrica , instalatie de incalzire alipita de o cladire anexa dotata cu apa, canalizare, instalatie electrica si de incalzire este considerata de D.V.B.L., conform codului fiscal 2021, si impusa ca avand instalatie de apa, canalizare, instalatie electrica , instalatie de incalzire, fara a se indica articolul din Lege. Va rugam sa-mi comunicati daca este corecta impunerea si articolul din Legea nr. 221/2015. Precizez ca in Declaratia de impunere ITL 001-2016 am declarat anexa=cotet, asa cum este in realitate construita in 1931 fara aceste instalatii, dar DVBL mi-a spus ca fiind alipita are toate instalatiile. Va multumesc anticipat.
Va rog sa ma ajutati, vreau sa stiu daca trebuie sa fac evaluare la apartamente inchiriate astfel:

1-Un ap.inchiriat este mixt nerezidential si rezidential. Corpul C1 nu are inchiriate=curte si 2 boxe pivnita. Corpul C2 nu este inchiriat. Chirias SRL,cu sediul social,domiciliul fiscal in alta localitate, inregistrat Reg. Comert,plateste TVA, are CIF, obiect contract=birou.
2-Al doilea caz, apartament nu are inchiriate pivnia,garaj,curte. Contract=birouri.Chirias cu sediul la alta adresa, nu e inregistrat la Reg. Comert,persoana juridica fara scop patrimonial,nu plateste TVA,are CUI(CIF), contract =birou.
3-Al treilea caz nu are inchiriate pivnia,garaj,curte. Contract =cabinet psihologie, PFA,,sediul profesional si domiciliul fiscal in ala localitate,nu plateste TVA,nu este inregistrat la REG. COMERT.

Toti chiriasii isi platesc utilitatile=apa,lumin,gaz.

Va multumesc.