avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate addyshau

Activitate addyshau

buna seara. am si eu o nelamurire, deci faza este urmatoarea:
in plina zi, pe drum public, am fost lovit de catre 2 persoane, una fiind inarmata cu un lant gros, lovitura de la lant mia provocat o rana la cap (placa contuza suturata cu bandaj compresiv 3 cm) , acea rana a fost cusuta cu 2 copci, apoi a urmat consultati, tomograf etc. a doua persoana ma lovit doar cu pumni, nelasand multe urme vizibile.

acum intrebarea mea , in ce categorie intra acest atac? tentativa de omor ?
deci ziua mare, pe drum public, lovitura la cap cu lantu de catre o persoana necunoscuta, fara nici un motiv intemeiat ( la politie a declarat ca mar fi confundat) . am avut un singur martor care a vazut totul, el fiind intro masina la circa 5 metri de locul unde sa intamplat accidentul. autori au fost recunoscuti si anchetati de politie.
am scos certificat medico legal de 9 zile de spitalizare, urmand sa vedem ce mai zice analizele si neurologul dupa sarbatori.

cat e pedeapsa pt aceasta fapta?
cat as putea cere despagubire ( amicabila) pt acest fapt, spitalizarea + daune morale.
daca nu ne impacam amical, ce e de facut mai departe?
am discutat cu un avocat, a zis ca imi ia 10mil pt inceput daca ne impacam, si daca e sa ajungem la judecata deja tariful creste.
orice sfat e binevenit. multumesc