avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate JohnD72

Activitate JohnD72

Răspuns la discuția Succesiune dupa bunica
Multumesc pentru mesajele voastre.


Dupa ce se scrie notificare cu expertiza imobiliara cat se asteapta de obicei ca sa raspunda cealalata parte?
cealala parte nu este obligata sa raspunda?
Déca nu raspunde se interpreteaza negativ si poti oricand in interval de un an sa mergi la proces?
Răspuns la discuția Succesiune dupa bunica
Sunt grele intrebarile mele sau prea specifice pentru un forum legal?
Chiar nu incearca nimeni un raspuns?

Daca nu pot sa cer si consultanta de la un avocat de la voi dar nu stiu care este specializat pe succesiuni!
La multi ani!

Am si eu o intrebare referitor la succesiune dupa bunica mea.
Pe scurt bunica a murit la 91 de ani in octombrie 2015.
Bunica a avut un singur fiu pe tatal meu si acela este mort de 9 ani.
Noi suntem 3 copii (din 2 casatorii) si am facut succesiunea dupa tata in 2006 cei 3 copii plus nora.
Deci dupa tata totul in regula.

Dupa bunica inteleg ca suntem 3 nepoti mostenitori rezervatari. (Da sau Nu?)
Surorile mele vitrege plus nora mi-au trimis la o luna dupa moartea bunicii un testament pe email.
Testamentul a fost facut la notar in 2010 cand bunica avea 86 ani.
Acolo suntem toti mentionati(3 nepoti plus nora) cu diferite pozitii si la comun si individual.
Eu am calculat estimativ ca mie mi-au propus prin acest testament cam 10% din valoarea testamentului.
Eu nu sunt multumit cu acest testatemnt care s-a facut.
Le-am oferit la surorile mele plus nora 4 variante diferite de intelegere de buna voie si ele le-au respins pe toate.
Si au scris ca ele nu accepta decat testamentul care mie imi este dezavantajos si daca nu sunt multumit sa merg la instanta.

Intrebari:
A: Care este cota mea minima ca si mostenitor rezervatar 1/2*3 deci cota 1/6 parti din toate bunurile
detinute de defuncta indiferent ce a scris in testament astfel incat eu
pot cere legal parte si din celelalte bunuri prin operatiunea de
"reductiune a liberalitatilor excesive" ?

B: Daca cer prin proces "reductiune a liberalitatilor excesive" obtin atunci 1/6 in natura?

C: Pot cere anularea testamentului pe motiv de varsta inaintata a bunicii si lipsa de discernamant?
Eu nu cred ca au facut act la IML sau psiholog in 2010.
Ce sanse ar fi sa cer anulare completa a testamentului?
Dupa aceea as avea cota de 1/3 la fel pentru toti.

D: Pe mine ma mira ca acest testament s-a facut in 5 exemplare si eu nu am primit nici unul pana dupa moartea bunicii.
Nu erau obligati sa aduca la cunostinta la toti mostenitorii continutul testamentului?
Eu am fost exclus de la informare fara motiv probabil pentru ca nu sunt localnic.

E: Care este termenul pana cand trebuie sa ma inscriu ca mostenitor legal?
Pot sa o fac la un notar din alta localitate?
Ceva de genul:
1. Ma inregistrez ca mostenitor in cazul bunicii pana intr-un an
2 Cer testamentul oficial
3. Contest testamentul si le cer o suma pentru minim 1/6 sau 16,5% cat mi se cuvine (Prin avocat sau declaratie oficiala la notar)
4. Daca nu accepta ramem blocati pana ele se misca ca au interes mai mare ca ele au 5/6 din tot si vor sa fie in regula.

Multumesc anticipat pentru timpul dumneavoastra.