avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate ifrimg

Activitate ifrimg

Revin la subiect ,am depus actele si pana sa ajunga la "jurist" sa-l aprobe (de la comuna la judet) am mers in oras si am intrebat pe domnul jurist "din ce moment sunt pusa in plata" ,el a spus ca dupa 42 de zile , a zis ca as fi avrut dreptul la cm care ar fi trebuit decontat de casa de asigurari si ca acel art15 alin b din ordonanta se intelege sau ma rog el intelege ca "persoane neindreptatie" ar fi sotul care poate lua din momentul nasteri.Astept sa primesc prima plata si apoi voi face cerere al anpis.
Asta a fost raspunsul de la ANPIS
"Art. 15
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:
b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;"
Prin urmare se acorda din momentul nasteri copilului, multumesc.
Multumesc de raspunsuri.Se pare ca intrebarea a fost gresit formulata.Vroiam un raspuns la momentul de cand primeste bani si se pare ca dupa 45 de zile chiar daca esti studenta (in alea 45 de zile ai dreptul la concediu medical insa cica nu sau intalnit astfel de cazuri).
Multumesc pentru raspunsuri insa intrebarea mea ramane.
Sunt studenta(an2) si am nascut, din ce moment se calculeaza indemnizatia crestere copil (nu am avut nici un concediu)?
Multumesc pentru o parte din raspuns.Intrebarea se refera la partea " Sunt studenta(an2) si am nascut, din ce moment se calculeaza indemnizatia crestere copil (nu am avut nici un concediu)?
Buna ziua sunt studenta in anul 2 la zi (stat).Copilul sa nascut in decembrie.Din ianuarie pana in iunie am lucrat urmand a fi acoperita cu facultatea pentru celelalte 6 luni.V-as ruga daca ati putea sa-mi oferiti un raspuns privind momentul in care incepe acordarea indemnizatie de crestere a copil.Ca salariata ar fi fost 45 de zile de lehuzie platite de anagajator urmand apoi a se intra pe indemnizatie.Multumesc anticipat si va doresc un an cat mai bun.