avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate m564

Activitate m564

Multumesc pt raspuns. As mai avea doua intrebari privind imobilul detinut la mansarda:
1. Daca se va mai produce vreo dauna din cauza caderi de zapada/gheata de pe acoperis vor suporta daunele asociatia de locatari sau numai proprietarii apartamentelor de la mansarda? Masinile nu sunt parcate pe locuri de parcare amenajate.
2 daca acoperisul mansardei necesita reparatii, cine va suporta cheltuielile? Asociatia sau doar proprietarii mansardelor.

O zi buna!
Buna seara,
asociatia de locatari a fost data in judecata de o firma de asigurari pt recuperare dauna cauzata de caderea de gheata/zapada cazuta de la acoperisul unui balcon aflat la et 4. Eu vreau sa stiu daca ma priveste si pe mine, deoarece cand s-a intamplat dauna a fost cu 3 ani in urma si blocul nu era mansardat, erau doar 4 etaje. Ulterior intamplarii daunei s-a mansardat blocul si eu am devenit proprietar pe un ap la mansarda acum 1 an. Deci eu si imobilul nu facem parte din ecuatia daunei. Eu fac parte din asociatie la primirea citatiei dar nu cand s-a produs dauna si mai mult, cand s-a produs dauna nici imobilul meu nu exista.
Multumesc!