avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate petre79

Activitate petre79

Răspuns la discuția Calatorie minor intre tari Uniune
Am noutati pentru cei care sunt in aceeasi situatie:in sfarsit mi-au raspuns cei de la consulat dar fara sa ma lamureasca.Ei spun ,pe de-o parte ca nu este obligatoriu pasportul in Uniune dar ,pe de alta parte,ca e mai bine sa il ai fiindca depinde de persoana pe care o intalnesti in punctul de frontiera pe unde treci.Sa inteleg ca nu e destul de clara legea cand spune ca se poate circula doar cu cartea de identitate?Autorizatie la notar sau consulat trebuie obligatoriu .Nu stiu ce sa cred,cei de la agentie spun ca nu e obligatorie ,ca ar fi de ajuns cu cea semnata direct la aeroport intre noi parintii si ei.Asa ca,neavand pasaport si nefiind clara situatia nici cu autorizatia nu o mai trimit in tabara ,ca banii odata dati sunt greu de recuperat .
Răspuns la discuția Calatorie minor intre tari Uniune
Nu are pasaport.Dupa legea spaniola minorii cetateni spanioli majori de 14 ani pot calatori in afara Spaniei doar cu pasaport,exceptie face Malta.Dar nu au nevoie de autorizatie scrisa separat pentru ca se intelege ca avand pasaport acordul e deja dat de catre parinti.Astazi am vorbit cu cei de la agentia organizatoare si mi-au spus ca inaintea imbarcarii se semneaza o autorizatie de insotitor de catre ambii parinti direct in aeroport.Dar ca ei cred ca e nevoie de pasport ca si in cazul minorilor spanioli.Am intrat pe situl MAE si acolo scrie ca nu e obligatoriu pasaportul pentru cetatenii romani care calatoresc in Malta.Insa la fel pune si pentru Anglia iar cei de la agentie mi-au spus ca daca ar calatori acolo i-ar trebui obligatoriu autorizatie scrisa la notar si pasaport. Maine o sa incerc sa sun la consulat si la frontiera de la aeroport sa vad ce zic.O sa va transmit ce aflu pentru cazul in care mai sunt persoane in situatia mea sa stie cum sa procedeze.

.
Răspuns la discuția Calatorie minor intre tari Uniune
Am discutat cu ei insa nu e nimic clar,mi-au recomandat sa fac autorizatie de calatorie cuiva care sa o insoteasca .Tabara in care vrea sa mearga asigura insotitor doar de la aterizare acolo pana la imbarcarea pentru intoarcere.Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Calatorie minor intre tari Uniune
I-am intrebat.Ei se bazeaza pe legea spaniola conform careia minorii peste 14 ani, cetateni spanioli, pot calatori singuri in Uniune,deoarece avand pasaport se considera ca implicit au si acordul parintilor.Multumesc!
Buna ziua,
va expun urmatoarea situatie :am o fata pe care as vrea sa o trimit in tabara in Malta sau Anglia si nu stiu daca poate calatori singura cu avionul fara autorizatie.Noi locuim in Spania deci nu e vorba de iesire de pe teritoriul Romaniei.Fata are 15 ani si buletin valabil.