avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate GoVanGo

Activitate GoVanGo

Discuție Microbuz 8+1
Buna ziua!

Am un SRL cu cod CAEN transport persoane, un microbus cu 8+1 locuri si doresc sa fac transport de persoane in regim propriu. Am fost la ARR intreband ce fel de acte am nevoie pt. a-mi desfasura activitatea de transport, acestia spunandu-mi ca nu pot desfasura activitatea cu un astfel de autoturism. Mi-e greu sa cred ce au spus.

Va multumesc!!
O zi reusita!
Răspuns la discuția Inmatriculare auto
Am recuperat masina de la Politia (unui alt judet) care m-a instiintat ca talonul masinii nu este la ei,predandu-mi masina doar cu cartea de identitate in care figura cu un alt numar de inmatrculare si un alt proprietar. Cu toate ca timp de 5 ani nu am avut masina in posesie figurez ca unic proprietar la finante, fiind obligat sa platesc taxele aferente impozitului anual. In momentul restituirii masinii de catre organele de Politie in rezolutia primita de la Procuratura scria ca dispun de: " restabilirea situatiei anterioare savarsirii a infractiunii prin restituirea autoturismului petentului" (adica mie). Intrebarea mea este, daca pot scapa de taxele de la finante din perioada in care masina nu a fost in posesia mea (noimebrie 2008 pana in aprilie 2013) si daca trebuie sa platesc taxa de poluare(mediu) in vederea inmatricularii la Politie. Multumesc pentru raspunsul prompt! Apreciez ajutorul dumneavoastra.
In urma cu 7 ani am dat la schimb masina mea pe o alta masina. Dupa 3 zile am realizat ca masina respectiva era furata, revenind titularului de drept in cateva zile. Masina mea am reusit sa o recuperez abea dupa 5 ani. In present masina este in garaj cu o alta culoare fata de cea pe care o avea inainte de asta, alte nr de inmatriculare, avand doar cartea masinii. Eu figurez cu masina in baza de date a celor de la finante de 7 ani de zile, acumulandu-se o suma destul de mare de bani. Acum as dori sa inmatriculez masina.......Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi.
Va multumesc in avans!!!!

O zi reusita sa aveti!