avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate vasilenedelcu1967

Activitate vasilenedelcu1967

Buna ziua.Daca se suspenda activitatea unei societati micro pentru o anumita perioada ,se poate pastra regimul de impozitare micro pe perioada suspendarii,sau trece automat la impozit profit? Multumesc.
Buna ziua .Daca o microinteprindere are in activitate si jocuri de noroc, pe langa altele,intra obligatoriu din 2023 la profit,sau sunt niste procente din activitatea totala ? Multumesc.
Buna ziua.Ca beneficiar al Legii nr 232/5 nov 2020 pt modificarea si completareaDecretului -legenr 118/1990,Art 5 alin 7 (copil nascut dupa incetarea situatiilor prevazute la Art 1 alin(1) si (2), pot fi scutit de plata taxelor locale pt eliberarea certificatelor,avizelor si autorizatiilor de constructie? Multumesc.
Buna ziua. Se pot lucra (ponta )trei zile consecutiv (max 11 ore ),cu trei zile liber ? Daca da, as vrea si o baza in Codul Muncii. Nu am gasit pana acum decat 2 zile/ 2 liber.Multumesc.
Ideea ar fi ca sa se stranga mai multe contestatii,care sa duca la modificarea Ordinului (normelor).
Buna ziua.Am solicitat un aviz de amplasament pentru o constructie de la Distributie Oltenia,si am primit unul negativ pe motiv ca sunt in zona de protectie a liniei de medie tensiune.Normele vechi prevedeau minim 5 metri,dar cele noi,intrate in vigoare prin mai 2020,prin Ordinul 239/2019,prevad minim 15 metri,ceea ce ma pune in imposibilitatea de a realiza constructia,neavand teren suficient sa o distantez.As avea nevoie de un sfat,cum sa contest aceasta decizie.Cred ca in situatia mea sunt multe persoane care au de suferit din cauza acestui Ordin.Multumesc.
impozit specific pentru pensiune turistica .Nu s-a spus nimic de modul de calcul al impozitului.Multumesc.
Daca un bar nu are autorizatie ISU .dar e in curs de autorizare,primaria poate sa elibereze autorizatie de functionare .termenul de intrare in legalitate fiind iunie2017?
daca o societate se incadreaza si la micro si la impozit specific,ce impozit trebuie sa plateasca?