avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters378867

Activitate ContSters378867

Buna ziua! ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea situatie. Sunt persoana cu un handicap grav, si doresc sa stiu cum pot beneficia de scutirea platii impozitului pe cladirea si terenul de domiciliu in conditiile in care eu nu sunt proprietar si nici minor, asa cum prezenta lege confera aceste drepturi. Mentionez ca porprietar este mama mea care a decedat anul trecut, iar eu sunt singura persoana care domiciliaza in aceast imobil.
conform Legii 448/2006- Art. 26. -Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
iar conform Noului Cod Fiscal :
Art. 456. - (1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
Adreasandu-ma Primariei de domiciliu pentru a beneficia de aceste facilitati mi s-a comunicat ca trebuie sa platesc acest impozit pentru cladire si teren intrucat nu sunt proprietar. Proprietarul, mama mea este decedata , iar aceste plati imi revin mie.Va multumesc