avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Activitate andreea-popescu

Activitate andreea-popescu

Doamna, va multumesc foarte mult. Nu am cunostinte in materie de drept, activez in cu totul alt domeniu. Dar nu prea inteleg, cum adica a trecut termenul? Inca nu a fost deschisa succesiunea, urmeaza. Trebuia ca in termen de 6 luni sa merg eu la sotia tatalui meu sa ii pretind ceva, sa deschid eu succesiunea sau cum?
Daca o persoana decedeaza si timp de un an nu se face succesiunea, eventualii mostenitori pierd orice drept? Stiam doar ca se plateste o taxa in plus.
Va rog mult, lamuriti-ma.

Va multumesc inca o data.
Multumesc pentru raspuns. Nu am acceptat inca mostenirea, urmeaza sa ma vad cu ea sa discutam, apoi sa mergem la notar. Nu stiu din ai cui bani s-au platit ratele, dar este relevant daca din salariul ei sau al lui, daca au fost in timpul casatoriei lor?
Ar fi cumva vreo situatie in care ar fi recomandat sa nu o accept? Deci noua ni se cuvine doar o parte din ceea ce a fost achitat in cei 10 ani.
Buna ziua,
sper sa ma ajutati va rog in urmatoarea problema. Tatal meu a decedat in 2015. Am fost contactata recent de sotia lui ca vrea sa deschida succesiunea si eu si sora mea suntem chemate la mostenire. Este vorba de un apartament cumparat cu credit de sotia lui inainte de casatoria cu tatal meu dar achitat partial (10 ani) impreuna in tp. casatoriei.
Eu si sora mea avem vreun drept la acest apartment? Daca da, in ce masura? Se considera doar cei 10 ani platiti impreuna sau este bun comun dobandit in tp casatoriei 100%?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Caini liberi in curte comuna
multumesc pentru raspuns,dar ma intereseaza un raspuns profesionist cu informatii concrete. Sunt acceptate sau nu de politie filmuletele video realizate cu tel mobil? in ce masura conteaza? ceea ce fac vecinii mei incalca grav legea,intrucat exista o lege ce interzice accesul cainilor in imobil comun.este vorba de oug 55/2002 care reglementeaza statutul cainilor agresivi in imobil comun.doar ca vecinii mei o incalca iar politia nu ii poate amenda deoarece nu sunt de fata sa constate.iar pana sun la politie si se deplaseaza echipajul e posibil cainii sa nu mai fie in curte. nu e vorba ca imi plac mie sau nu cainii. nu toti suntem iubitori de animalute,ce sa-i faci.mai ales ca sunt animale agresive.



ce se poate face legal in aceasta situatie?
Buna ziua, locuiesc intr-un imobil comun cu o familie ce detine 2 caini maidanezi,curtea casei fiind comuna. Familia respectiva lasa cainii liberi in curte fara lesa sau botnita,motiv pt care m-am adresat politiei,care le-a pus in vedere sa nu mai lase cainii liberi in curtea comuna. O perioada a fost ok,dar de curand au inceput sa dea iar drumul la caini. I-am filmat cu telefonul mobil si m-am adresat politistului de proximitate. Acesta mi-a spus ca nu poate aplica amenda vecinilor,deoarece pentru a putea aplica amenda,un organ de politie trebuie sa constate la fata locului prezenta cainilor in curte,iar inregistrarile mele nu pot fi luate in considerare. Caror institutii ar trebui sa mai adresez pentru a rezolva aceasta problema,mai ales ca am si un copil mic care poate fi muscat de acesti caini lasati nesupravegheati in curte?
Am facut cred ca 5 reclamatii la Politie pe acest subiect si eu si sotul meu in ultimii 2 ani, dar politia mai mult decat sa le puna in vedere sa nu mai lase cainii liberi in curte nu poate face. Daca nu constata agentul personal,nu pot fi amendati. Desi noi avem numeroase filmari cu telefonul care atesta clar cum caini alearga in voie prin curte. Ce pot face in aceasta situatie? ce legi reglementeaza acest lucru?