avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1524 soluții astăzi
Forum Activitate DenisL

Activitate DenisL

Buna ziua, va prezint urmatoarea speta referitoare la liberarea conditionata: condamnatul I.D. a intocmit o cerere de liberare conditionata ca urmare a executarii a 2/3 ( 826 de zile ) din pedeapsa ( total 1230 ). Precizez ca i se considera executate ca urmare a muncii prestate 70 de zile. In procesul verbal, la numarul de zile executate in arest preventiv este trecuta cifra 0, desi acesta s-a aflat in arest preventiv de pe data de 04.12.2013 pana pe data de 22.09.2014. Tin sa precizez ca nu este recidivist, iar in momentul solicitarii liberarii conditionate regimul sau de executare era semideschis. Comisia a cerut amanarea cu 1 an pe motiv ca timpul efectiv executat nu este suficient reeducarii sale, desi acesta nu a avut intocmite rapoarte pentru abateri disciplinare, a primit pachete-recompensa ( imi cer scuze daca am folosit acest termen in mod eronat ) si a pastrat corespondenta cu familia. Intrebarea mea este: cum se calculeaza timpul necesar reeducarii ? Cine il calculeaza si dupa ce criterii ? Pentru orice alte intrebari care va pot ajuta la rezolvarea spetei va stau la dispozitie. Va multumesc anticipat.