avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_suta

Activitate ionut_suta

Si daca ar fi sa intru in CCC dupa ce se publica legea in monitorul oficial cu toate ca ,copilul sa nascut in februarie dar sa zicem ca as opta sa intru prin luna mai (pina atunci poate ar fi intrata legea in vigoare) oare as beneficia?..Multumesc!
Va salut! Am citit azi pe internet ca in data de 16 Martie urmeaza sa fie votata legea privind indemnizatia pt. CCC pt. parintii care opteaza sa ramana in CCC pt 2 (doi) ani si anume,in primul an din cei doi sa beneficieze de nu mai putin de 600 lei dar nu mai mult de 3400 lei.Intrebarea mea este urmatoarea: Copilul meu sa nascut in luna februarie a acestui an si eu am optat pt varianta cu doi ani urmand sa intru in CCC incepand cu data de 1 Aprilie pina in data de 1 Februarie 2018.Voi beneficia si eu de aceasta lege pt lunile ramase pina la sfirsitul primului an de CCC din momentul publicarii legii in monitorul oficial,si daca da trebuie sa fac demersuri in plus in sensul ca trebuie sa mai fac vre-o cerere catre vre-o institutie sau mi se va recalcula indemnizatia automat? Multumesc!
DECI NU AR FI INFRACTIUNE?
Am studiat mai atent problema si este vorba de norma de hrana si norma de echipament care se adauga la cei 1200 lei pe luna si de aici se ajunge la suma de 2400lei.Norma de echipament si cea de hrana sunt niste venituri aparte fata de salariu.As vrea sa mai imi spuneti daca dupa ce as ramane in CCC m-as angaja la o firma cu forme legale si as depasi suma de 3000 lei pe an ce consecinte s-ar produce?..Aceasta fapta ar fi infractiune sau contraventie si as risca sa imi pierd locul de munca de unde am ramas in CCC? Va multumesc.
Acum citeva zile v-am deranjat cu citeva intrebari legate de CCC.Am expus si varianta in care colegul meu primeste putin peste 2400 lei pe luna in condiitiile in care a optat pt. perioada de doi ani.Intre timp m-am informat si un alt coleg al meu tot in aceleasi condiitii respectiv pe perioada de doi ani primeste tot in jurul sumei de 2400 lei pe luna cu precizarea ca acesta este tot angajat al M.A.I. doar ca la o alta arma.In aceste conditii tind sa cred ca functionarii din contabilitatea institutiei nu au facut greseli fiid vorba de doua institutii diferite dar pe de alta parte am studiat si legea ,iar aceasta spune clar ca se acorda nu mai putin de 600lei si nici mai mult de 1200 lei pt o perioada de doi ani. Problema e ca nu gasesc o explicatie logica la aceasta problema.Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscator.Multumesc.
Va multumesc pt raspunsuri dar totusi am o nedumerire...un coleg al meu se afla in aceeasi situatie pe care vi-am expus-o mai sus si primeste pe luna putin peste 2400 lei.el are salariul de incadrare 1400 lei iar cu sporuri,bani de haine, etc..ajunge la suma mentionata mai sus.
Am si eu citeva intrebari la care v-as ruga sa imi raspundeti. 1.Daca institutia se obliga sa imi pastreze locul pe perioada de doi ani cit sunt in concediu parental,eu fiind angajat al M.A.I.? 2.Daca in acest interval de timp eu pot sa prestez alte activitati remunerate cu forme legale? 3.Care ar fi indemnizatia lunara eu avand salariul de incadrare de 1400 lei si daca aceasta indemnizatie ar fi la fel din prima si pina in cea de-a 23 luna de concediu? Va multumesc!