avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1898 soluții astăzi
Forum Activitate patriciab

Activitate patriciab

Răspuns la discuția Mostenire
Cineva a spus ca este suficienta acea Declaratie de acceptare a mostenirii, daca este semnata in maxim 6 luni de la decesul mamei. Nu vreau sa deschid succesiune dupa mama in acest moment pentru ca nu imi permit financiar si nici nu sunt dispusa sa renunt la cota parte din acele bunuri dobandite in timpul casniciei. In plus, tatal meu afirma ca in mostenire nu intra si casa deoarece a inceput constructia inainte de casatorie. Singurul act pentru casa este autorizatia de constructie, intr-adevar, emisa inainte de casatorie. Numai ca la momentul casatoriei casa era doar o constructie din lemn, acoperita, dar fara finisaje, tamplarie samd.
Discuție Mostenire
Buna ziua

As dori sa stiu daca este necesar sa dau vreo declaratie la notar sau sa deschid succesiune in urma decesului mamei mele. Precizez ca atat casa cat si celelalte bunuri sunt pe numele tatalui meu, chiar daca sunt bunuri dobandite de ei in comun in timpul casatoriei.

De asemenea, va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare pentru deschiderea succesiunii in urma bunicii materne, decedate in urma cu aproape 2 ani. Mostenirea consta intr-un teren forestier. Titlul de proprietate este emis pe numele bunicii si a copiilor acesteia, respectiv mama mea si fratii ei.

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Poprire alocatie copil
Oricat de mare placere mi-ar fi facut sa ma plimb cu Anaf-ul pe la judecatorie, nu am timpul si nici resursele necesare. Din fericire, in baza Ordonantei Guvernului nr.44/2015 mi-a fost recalculata suma de plata, respectiv au fost scazute partial dobanzile si anulate penalitatile de intarziere, ramanand astfel de plata aproape un sfert din suma pretinsa initial, pentru care s-a instituit poprirea. Recomand celor care se confrunta cu aceeasi problema din cauza unor datorii catre bugetul de stat sa mearga la agentiile locale ale Finanțelor publice si sa depuna o cerere in acest sens.
Răspuns la discuția Poprire alocatie copil
Buna ziua
Multumesc pentru raspuns. Dar eu ce trebuie sa fac pentru a obtine deblocarea contului in care sunt aceste venituri despre care vorbim. Nu incasez alte venituri in acel cont, dar daca cei de la anaf nu vor sa dea acea dispozitie necesara? Banca mi-a confirmat ca nu le va accepta nicio plata din acel cont, dar eu nu am alti bani din care sa achit la anaf suma pe care o solicita ei. Care este procedura legala in aceasta situatie?
Buna dimineata
In urma cu o saptamana mi s-a pus poprire pe conturile bancare, la solicitarea Anaf, pentru o presupusa datorie la CAS din anul 2012 sau mai veche. Doamna functionara de la ghiseu a spus ca nu stie decat ca trebuie sa platesc. In luna decembrie 2015 a mers mama mea sa plateasca suma de 100 ron pentru care primise instiintare, dar aceeasi doamna a refuzat sa ii incaseze suma, spunand ca trebuie sa platesc o suma mai mare, integral.
Nu am primit la adresa de corespondenta nicio instiintare privind poprirea, asa cum prevede legislatia. Mai mult, mi-a fost indisponibilizat contul in care primesc alocatia copilului si indemnizatia de crestere a copilului. Ce pot sa fac in acest caz? Nu am alte venituri, acestia sunt singurii nostri bani, suntem numai eu si copilul meu si ne-au lasat in mijlocul iernii fara mijloace de trai. Nu pot plati suma pretinsa de ei daca nu-mi deblocheaza contul cu alocatia, nu imi permit sa merg la CAS la 150km ca sa intreb ce reprezinta suma respectiva. Nu in ultimul rand, va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa platesc din buzunarul propriu CAS si Cass pentru perioada in care sunt in concediu de crestere copil daca am fost angajata in alt judet decat cel cu domiciliul permanent ( acolo imi reinoiesc anual viza de domiciliu pentru ca locuinta este inchiriata). Va multumesc anticipat!