avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate Robert240776

Activitate Robert240776

Discuție Amenzi ANAF
Buna seara,

va rog foarte mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi. Sunt administratorul unei societati comerciale din anul 2005, iar in anul 2009, deoarece societatea nu a functionat niciodata (declaratii depuse intodeauna pe 0) am suspendat activitatea pe o perioada de 3 ani la Camera de Comert.
In decembrie 2015 m-am prezentat la ANAF Rm. Valcea, iar acestia mi-au prezentat situatia reala reala a societatii printr-o "fisa sintetica" in care era specificat ca avem amenzi acumulate in valoare de 29000 lei (pentru perioada 2012÷2015), deoarece n-am depus la termen declaratile fiscale (conf art. 219 alin. 1 lit. a - Cod procedura fiscala). Nota: societatea nu a functionat intre 2012 si 2015.
Fata de cele mentionate, va rog sa ma ajutati cu informatii la cum pot sa solutionez aceasta situatie, deoarece toate amenzile emise de ANAF Rm. Valcea nu au fost inmanate catre noi niciodata, nici macar lasate in cutia postala de la sediul social. Doresc sa va mentionez ca la adresa de la sediul social al societatii, este casa de locuit a parintilor mei care sunt in permanenta acasa.
Va multumesc anticipat.