avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate Catalina2016

Activitate Catalina2016

Multumesc pentru lamuriri!
Buna ziua!

La momentul incheierii casatoriei am cazut de comun acord cu sotul meu ca fiecare sa-si pastreze numele de dinainte de casatorie. Acum, in astepatarea unui copil, vreau sa-mi schimb numele luandu-l pe cel al sotului. Ca atare va trebui modificat certificatul de casatorie si ulterior cartea mea de identitate.
Dupa incheierea casatoriei fiecare si-a pastrat in buletin domiciliul sau (eu la parintii mei si el la ai sai), ambii fiind din orase diferite; ulterior ne-am mutat cu chirie in alt oras.
Din ce am citit despre acesta procedura, nu am inteles exact locul unde ar trebui sa depun solicitarea de schimbare a numelui: in orasul unde s-a incheiat casatoria (orasul lui de domiciliu) sau in orasul meu de domiciliu. De asemenea, mentionez ca in orasul unde stam cu chirie avem contract si respectiv resedinta.

Multumesc!