avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate wtiani

Activitate wtiani

Răspuns la discuția CCC2
Va multumesc pt raspuns!
Azi am mers la Directie cu legea in mana sa le spun ca cele 2 luni ale tatalui se cumuleaza pana la sfarsitul celui de-al 2lea ccc, initial nu m-au crezut, au citit, au cautat in legislatie si abia apoi mi-au dat dreptate. Voi face cerere la angajator si voi depune actele pt indemnizatie.
Va multumesc inca o data! O zi usoara!
Răspuns la discuția CCC2
Revin cu o intrebare:
Daca decizia de suspendare pt ccc2 se face cu data de 7.11.2014, dupa ce primul copil implineste 2 ani, cum se acopera cea de-a 24-a luna, respectiv 7.10.2014-06.11.2014, cand eu trebuia sa ma intorc la serviciu?
Ma refer la acordarea indemnizatiei pt aceasta luna si la justificarea acestei perioade in cererea pe care trebuie s-o depun la Directie. Se considera ca face parte din ccc1 sau din ccc2? Cred ca pt cei de la Directie aici apare problema si sunt sigura ca nu vor accepta usor prelungirea ccc.
De asemenea, cum procedez la serviciu pt acoperirea acestei perioade? Eu am anuntat ca doresc prelungirea ccc, dar cum vor inregistra ei in baza de date?
Va multumesc!
Răspuns la discuția CCC2
Va multumesc pt raspuns. Voi incerca sa vorbesc cu functionarii abilitati de la Directie, dar sunt sigura ca voi intampina probleme, pt ca ei sunt instruiti sa aplice legea intr-un mod in care sa le fie usor.
Răspuns la discuția CCC2
Buna ziua,
Am o problema similara, daca ma puteti ajuta cu niste indrumari:
In 6.11.2014 primul copil face 2 ani.
In 28.06.2014 am nascut al 2lea copil, pt care am depus actele pt alocatie si suprapunere.
Problema este cum intru in ccc2, de la ce data, fara ca tatal sa ia luna care-i este alocata, vreau sa prelungesc ccc1 cu ccc2 fara intrerupere. De la DPISM sector 6 mi-au zis ca lunile tatalui nu pot fi cumulate, desi in actele normative specifice este prevazut expres acest lucru (hg 57/2012), mi-au impus sa imi iau concediu fara plata sau medical o luna, apoi sa intru in ccc2, altfel nu se poate. Au zis ca ccc1 are o kuna pt tata, ccc2 are o alta luna pt tata, fiecare copil cu concediul tatalui, si nu cumulat la sfarsitului ccc2.
Ce as putea face sa nu imi refuze dosarul la ghiseu?
Cu ce data sa solicit prelungirea ccc la serviciu, cu 07.10.2014, la 23 de luni de la nasterea primului bebe, sau cu 07.11.2014, dupa implinirea a 2 ani?
Multumesc!
Multumesc pt raspuns!
Multumesc pt raspuns. Am returnat coletul, dar persoana respectiva nu l-a ridicat de la curier, asa ca astept sa il primesc din nou acasa. As vrea sa fac plangere penala, am pregatit conversatia , inclusiv partea prin care a fost de acord sa ii returnez coletul, am platit curierul din nou pt asta si se pare ca degeaba, poze cu produsele de pe site si pozele cu produsele livrate, o conversatie a unei prietene care ii cere detalii despre produse, dar persoana care le vinde ii raspunde cu "lasati datele de contact, adresa de livrare, nr de telefon" fara a da mai multe informatii inafara de pret.
Vreau sa fac plangere penala, persoana respectiva e din Dorohoi, eu din Bucuresti. Unde ma adresez ca persoana respectiva sa fie cercetata? Va multumesc!
Chiar daca e persoana fizica, nu pot apela la alte organe, politie? Sa ii fac plangere penala pt inselaciune, prin publicitate inselatoare, pt evaziune fiscala sau orice altceva? Am inscris intrebarea la sectiunea protectia consumatorilor, chiar daca nu e vorba de un comerciant, persoana juridica, pt ca tranzactia a fost facuta on line si stiu ca pot exista multe inslatorii in aceste cazuri. Daca ma puteti ajuta cu niste solutii legale?
Va multumesc!

As vrea sa mai completez ca initial s-a comportat ca un comerciant, persoana juridica, in sensul ca are produse si la reducere. Cum poti tine o evidenta, o contabilitate pt aceste produse? Cand ii convine, persoana se comporta ca un comerciant, cand nu, ca o persoana fizica. Trebuie sa existe o solutie pt a verifica acest tip de persoane si pt a-mi recupera banii, si poate si pt a nu mai fi inselate si alte persoane. Va multumesc!

[Editat - timp de 30 de minute dupa ce publicati un mesaj il puteti completa sau modifica folosind butonul Editeaza]
Buna ziua!
Ma confrunt cu o problema: am comandat 2 rochite de pe o pagina facebook, le-am primit, am platit transportul si livrarea 320lei. Dupa ce am desfacut coletul am observat ca rochitele nu corespundeau pozei dupa care am comandat si nici masurile nu sunt bune. Materialul este altul, nu au eticheta cu marca, nici cu conditiile de intretinere (spalat, calcat). Dupa ce am discutat cu persoana care administreaza pagina, persoana fizica, am convenit sa returnez coletul si sa primesc banii inapoi. Apoi mi-a zis k nu o intereseaza, si-a schimat descrierea paginii din vanzare haine, pantofi, accesorii in blog fashion(am salvat descrierea initiala cu print screen). Cum pot proceda sa rezolv problema? Coletul inca nu a ajuns la destinatie, dar ma gandesc ca poate nu va vrea sa-l ridice. Am salvata toata corespondenta si poze.
Va multumesc pt raspunsul prompt!
Va multumesc pt raspuns.
Deci daca cel de-al 2lea copil se naste pe 7.07.2014, voi sta acasa doar 1 an si 10 luni de la data nasterii, iar ccc2 se va continua imediat dupa ce primul copil va implini 2 ani.
Angajatorul ar trebui sa imi aprobe, dupa perioada de suprapunere, decizia de suspendare pt ccc2 pe perioada 07.11.2014-06.05.2016, nu?
Va multumesc!