avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate razvanindolean

Activitate razvanindolean


In urma cu 8 ani am achizitionat un produs de creditare de la o societate bancara, pe care nu am mai avut posibilitatea sa i-l achit ulterior. Dupa mai multe discutii cu cei din banca nu am ajuns la nici o concluzie , astfel ca am primit intr-o zi sentinta cum ca am fost actionat in judecata si ca urmeaza sa fiu executat silit.
In anul 2012, am aflat ca exista un titlu executoriu la o firma de recuperari creante care au dreptul sa imi puna poprire pe orice venit obtinut.
Vreau sa intreb care este termenul de prescriptie pana cand pot actiona ei legal pentru recuperarea debitului si daca s-a depasit ce actiuni pot sa fac pentru a opri definitiv executarea?
Am detinut un SRL pana anul trecut la care aveam un credit de investitii si o linie de credit garantate atat cu bunurile achizitionate precum si garantie personala . Inainte de inceperea procesului de insolventa , ceruta de catre institutia financiara, am intentat un proces pentru clauze si comisioane abuzive care . In urma prezentarii in fata judecatorului s-a decis inceperea procedurii de faliment simplificat, decizie care a dus la anularea procesului intentat in numele companiei contra institutiei financiare.
1. Intrebare: Pana la definitivarea procedurii de faliment, mai exista cai legale de atacare a procedurii de executare formulata de institutia financiara si a clauzelor acestora?
2. Daca nu exista, ulterior dupa finalizarea falimentului, se poate face ceva pe cale civila, intrucat creditele sunt garantate cu averea personala?