avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1190 soluții astăzi
Forum Activitate aiwa55

Activitate aiwa55


Buna ziua,
Soacra mea a decedat acum un an si doua luni.Sotia mea a decedat acum 6 luni.Soacra mea are 10 ha de pamant la care trebuie dezbatuta mostenirea Sotia mea are un apartament pe numele ei de fata ,nu avem copii impreuna ,parintii ei sun decedati are numai frati.mi s-a raspuns anterior la intrebare ca am dreptul la 1/2 din apartament,restul se impart fratilor.In legatura cu pamantul fratii au stabilit sa ii lase unui singur frate tot pamantul contra unei sume de bani.Aici este implicata si defuncta(sotia mea).Unul dintre ei mi-a spus ca s-a interesat si ca trebuie neaparat dezbatute amandoua mostenirile in aceasi perioada una dupa alta ca nustiu ce pierd.Este adevarat?pentru ca eu m-ai am timp pentru dezbaterea mostenirii pentru apartament.Fratii defunctei mi-au spus ca nu au nimic impotriva doar ca nu se poate din cauza pamantului.Eu ca sa particip la dezbaterea cu pamantul trebuie mai intai sa dezbat apartamentul intaintea dezbaterii pamantului sau nu e adevarat.
Va multumesc.
Buna ziua,
Soacra mea a decedat acum un an si doua luni.Sotia mea a decedat acum 6 luni.Soacra mea are 10 ha de pamant la care trebuie dezbatuta mostenirea Sotia mea are un apartament pe numele ei de fata ,nu avem copii impreuna ,parintii ei sun decedati are numai frati.mi s-a raspuns anterior la intrebare ca am dreptul la 1/2 din apartament,restul se impart fratilor.In legatura cu pamantul fratii au stabilit sa ii lase unui singur frate tot pamantul contra unei sume de bani.Aici este implicata si defuncta(sotia mea).Unul dintre ei mi-a spus ca s-a interesat si ca trebuie neaparat dezbatute amandoua mostenirile o data ca nustiu ce pierd.Este adevarat?pentru ca eu m-ai am timp pentru dezbaterea mostenirii pentru apartament.Fratii defunctei mi-au spus ca nu au nimic impotriva doar ca nu se poate din cauza pamantului.
Va multumesc.
Buna dimineata,

Va rog sa imi spuneti daca este bine sa accept mostenirea in acel termen de 1 an sau exista si riscuri.
Va multumesc.
Buna ziua,

Revin pe acest forum cu inca o intrebare.Prima intrebare a mea a fost cat am dreptul la mostenire dintr-un apartament care era pe numele sotiei de fata cumparat inainte de casatorie.am mentionat ca nu aveam copii ,ambi parinti sunt decedati.si mai are numai frati.Am primit raspunsul ca am dreptul la 1/2 din apartament restul se imparte intre frati.Fratii sotiei au spus ca pot sa raman in apartament si sa le dau jumatate din banii la cat v-a fi evaluat apartamentul la dezbaterea mostenirii si sa treaca apartamentul pe numele meu.Am mentionat ca sotia mea a decedat acum 6 luni.Mama sotie decedate a murit acum1an .A avut 10ha de pamant .,care trebuie si acela dezbatut intre frati.Intrebarile mele sunt prima daca in luna septembrie cand voi dezbate mostenirea la apartament nu o sa am inca suma de bani pentru cei 50% din apartament pot ajunge la o intelegere cu fratii tot prin notariat sa mai aman.Am un apartament cu 2 camere si m-am gandit la varianta ca daca nu se vinde pana in luna septembrie 2016 ca sa le dau banii fratilor.Practic ar mai fi timp pentru dezbaterea apartamentului sotiei caface 2 ani de cand a decedat in septembrie 2017,dar sant presat de frati din cauza pamantului care il au de dezbatut de pe urma soacrei deoarece spun ei ca trebuie dezbatute amandoua odata.Este adevarat?Va multumesc.