avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate cristinasovar

Activitate cristinasovar

Răspuns la discuția Recuperare garantie chirie spatiu
Dovezi am ca nu am folosit spatiu: am inchis punctul de lucru la ONRC si la ANAF, am reziliat autorizatia de piata si am predat-o administratiei in cauza, casa de marcat etc....
Răspuns la discuția Recuperare garantie chirie spatiu
Intr-adevar nu a vrut sa semneze procesul verbal de receptie. A inceput sa tipe la mine cand i-am predat cheile cum ca ce se face ea, ca nu are chirias, mi-a intors spatele si a plecat. Chiar a vrut sa imi smulga procesele verbale din mana, ca ea nu semneaza nimic. Insa din punctul meu de vedere asta nu ii da nici un drept sa imi retina garantia. Pe procesul verbal incheiat la data respectiva am scris eu, ca am predat cheile si spatiul curat zugravit....etc, insa dna a refuzat semnarea acestuia. Nu stiu daca ma ajuta in vreun fel sau nu.
Răspuns la discuția Recuperare garantie chirie spatiu
Buna ziua si multumesc de raspuns. La ce va referiti cand spuneti ca datorez chiria pe restul lunilor? In contract nu este stipulat asa ceva. Datorii nu avem. Am achitat atat chiria la zi pana am plecat cat si toate utilitatile aferente. Detin facturi si chitante pentru toate.
Multumesc.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
In ianuarie 2015 am inchiriat un spatiu comercial in baza unui contract.In contract este specificat ca acest contract se incheie pe o perioada de 12 luni.
Avand in vedere ca timp de 3-4 luni nu faceam de multe ori nici banii de chirie, am hotarat sa inchidem magazinul respectiv. Asadar am anuntat proprietara si am eliberat spatiul in data de 30.06.2015. A refuzat sa semneze procesul verbal de receptie spatiu.Ideea este ca suntem in februarie 2016 si nu am recuperat garantia in valoare de 600 eur. In contract nu este nici un articol unde sa fie stipulat ca nu primim garantia daca plecam mai repede de 12 luni.Motivul invocat de proprietara este ca nu a inchiriat spatiul si ca ea a platit lunar chiria...(spatiul este proprietatea ei dar este pe terenul primariei si plateste o taxa lunara de 125 eur catre primarie).
Am facut o notificare prin care ii ceream solutionarea pe care amiabila, in caz contrar o vom actiona in instanta. Zilele trecute am aflat ca a inchiriat spatiul si am sunat-o sa vad daca are de gand sa ne returneze garantia, dar a tipat la mine spunandu-mi ca n-am decat s-o dau in judecata.
Va rog sa imi spuneti daca merg mai departe ce sanse am sa castig? In momentul de fata vreau sa fac lucrul acesta mai mult pentru nesimtirea ei, nu pentru bani.
Va multumesc anticipat