avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 772 soluții astăzi
Forum Activitate romankutza

Activitate romankutza

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat pentru inceput si in caz ca am sanse de castig, sa ma reprezentati in instanta impotriva firmei Techem.

Anul trecut in perioada de vara, in apartamentul parintilor mei care este dotat cu repartitoare de la firma mai sus mentinata, in urma cererii comitetului de bloc catre Techem s-a efectuat o verificare a integritatii repartitoarelor din fiecare apartament din bloc constatandu-se mai multe apartamente care aveau repartitoare si sigilii deteriorate, printre care si apartamentul parintilor mei.

Mentionez ca tatal a decedat si mama este diagnosticata de doi ani cu dementa mixta, deci nu se putea ocupa de aceste aspecte, fapt pentru care, in limita posibilitatilor, eu am fost cea care am platit si platesc costurile de intretinere si restul facturilor.
Pana acum o luna in urma nu am intrat in posesia foii de calcul individual de la firma Techem, recunosc, din lipsa de timp.
Am constatat ca in aceasta foaie este intercalat un paragraf scris cu litere foarte mici citez:
******************************************************************************************
"Rmax determinat conform art. 17 alin.(2) lit. a), din Norma aprobata prin Ordinul nr. 343/2010, functie de indicatiile repartitorului cu seria nr.72650691, montat pe corpul de incalzire cu SET=5.340812
(*)- are valoarea 1.1 pt. apartamente si 1.3 pentru apartamente cu alta destinatie decat cea de locuinta si valoarea 1.35 respectiv 3 in caz de interventii neautorizate la corpurile de incalzire sau repartitoare."
*******************************************************************************************
Deci, informandu-ma, am inteles ca am platit conform schemei:
caloriferul din bloc care a inregistrat cel mai mare consum inmultit cu valoarea "3" asa cum se stipuleaza mai sus.
Pe aprox. toata perioada iernii apartamentul a fost incalzit cu calorifere electrice pe ulei datorita problemelor cu caloriferele de bloc care sunt necuratate, ne echilibrate termic/aerisite, caldura care o emna fiind insuficienta.
Am sunat la compania Techem acum o saptamana in urma si mi s-a spus ca apartamentul fost trecut la calcul pausal. Nu stiu daca este legal sau macar moral sa se efectueze schimbari fara sa fim instiintati nici de catre asociatie nici de catre firma Techem. Persoana cu care am vorbit de la Techem m-a intreba daca avem vre-un document care sa ateste ca am fost vizitati de vre-un angajat de al lor, raspunsul fiin negativ, cerand de la dansii mi-au spus ca nici dansii nu au asa ceva....am cerut o copie a solicitarii scrise din partea asociatiei blocului nostru insa ezita sa imi dea un raspuns daca o pot primi sau nu.
Intrebari:
Este legal:
- sa fim trecuti la calcul pausal fara sa fim instiintati in scris ?
- sa platim costurile impuse de asociatie/Techem daca nu am consumat/folosit caloriferele ?
- sa platim serviciile de repartizare catre Techem daca am fost trecuti pe pausal ?
- avem vreo sansa sa ii actionam in instanta ?