avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate 0754517617

Activitate 0754517617

Buna ziua !!
As vrea sa va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns in privinta unei probleme pe care am intampinat-o ! Mai am cateva zile pana la incetarea concediului postnatal si apoi urmeaza sa imi depun dosarul pt indemnizatie pt 2ani...cele 12 luni aferente nasterii copilului le am cumulate din doua locuri de munca...la primul loc de munca durata a fost de 7 luni iar la al doilea de 5 luni...intre cele doua locuri de munca am o intrerupere de 10 zile...dar intrebarea mea este urmatoarea : primul angajator are sediul central de unde se elibereaza acte si adeveri te indiferent de situatie in Bucuresti....din pacate inca nu am primit actele in original de la acea companie...cand spun acte ma refer la acea adeverinta in care se complecteaza durata timpului lucrat la ei si salariul obtinut acolo...am inteles ca acea adeverinta se poate inlocui cu una eliberata de la Casa Judeteana de Pensii unde se complecteaza de catre ei atat durata celor 7 luni cat si venitul cumulat in cadrul companiei respective pe durata celor 7 luni....as vrea sa stiu daca acest lucru este adevarat si intr-adevar se poate inlocui...nu as vrea sa imi pierd indemnizatia din cauza unor intarzieri fara motiv din moment ce eu am cotizat timp de un an la stat cu absolu tot.... !!! Va multumesc si as aprecia daca ati reusi sa imi raspundeti cat mai repede !!! O seara frumoasa !!!