avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate andreaneamtu

Activitate andreaneamtu

Multumesc frumos pentru raspuns, insa se pare ca ati inteles putin gresit.

Am spus ca functia de Tehnician Analist Calitate mi-a fost modificata in Analist anul trecut dupa iesirea legii, tocmai ca sa beneficiem de acea scutire.

Asadar din octombrie 2015, ocup functia de ANALIST si sunt absolventa de facultate cu licenta.

Human Resources ne-au anuntat ca in urma unor informatii primite de la Minister, Legea se aplica strict creatorilor de programe(PC,mobile, tablete) si nu si procesul implicit de testare, desi functia este de Analist.

Mai mult chiar, cerintele unor colegi catre departamentul HR de a ne trimite un document oficial din partea Ministerului prin care sa ateste ca exista aceasta modificare, au fost ignorate complet.

Reiau intrebarea: Ce putem face in aceasta privinta? Este un abuz din partea angajatorului?
Buna ziua,
As dori sfatul dumneavoatra intr-o problema de modificare de contract.
Lucrez la o firma IT de aproximativ 1 an si jumatate pe postul de Tehnician Analist Calitate (Tester aplicatii). O data cu implementarea legii scutirii de impozit pentru persoanele cu licenta luata care lucreaza in domeniul IT, am fost informata ca voi beneficia de aceasta scutire. Am semnat un act aditional la contractul de munca prin care functia de Tehnician Analist Calitate mi-a fost modificata in Analist in temeiul art. 17(5) coroborat cu art. 41(1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii. Saptamana trecuta, cu aproximativ 2 zile inainte de primirea salariului am primit un mail prin care echipa de Human Resources ne anunta ca in urma unor informatii primite de la Minister, Legea se aplica strict creatorilor de programe(PC,mobile, tablete) si nu si procesul implicit de testare (din care fac eu parte) si prin urmare, ei spun ca vor acoperi banii pe care i-am primit in plus ultimele luni, nu o sa ne fie ceruti inapoi, dar incepand cu luna aceasta nu vom mai primi respectiva scutire de impozit. Dilema mea este urmatoarea: Au dreptul sa blocheze acei bani (inclusiv orele suplimentare care) cu 2 zile inainte de primirea salariului?. Trebuie sa mentionez ca banii intra la fiecare final de luna, pentru luna precedenta. Problema e ca acest lucru se aplica doar Analistilor din firma unde lucrez si nu si celor cu un grad mai mare care aidoma mea si a altor colegi nu participa la procesul de creare de programe. Adica, chiar daca toti prestam aceeasi munca, cei cu un grad mai mare si licenta inca vor beneficia de aceasta scutire. Am vorbit si cu alte persoane de la alte firme din acelasi domeniu si am ramas profund dezamagita cand am aflat ca ei primesc aceasta scutire si noua ne-a fost taiata cu scuza ca legea e ambigua si au interpretat-o gresit.

As putea face ceva in aceasta privinta?

Multumesc anticipat.