avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 992 soluții astăzi
Forum Activitate danacrina

Activitate danacrina

Am lucrat in perioada 2011-2016 4 luni cumulate : doua luni cu un contract de munca pentru elevi deoarece era in vacanta scolara iar 2 luni anul trecut dupa ce am terminat liceul si pana am inceput facultatea pe care am urmat-o numai un semestru adica pana in iulie.

Detaliile de mai sus sunt pentru a va lamuri cu situatia mea cat mai exacta . Imi doresc sa inteleg ce se intampla ca sa pot lua cele mai bune decizii pentru mine si copilul meu.
Am sunat la CNAS astazi si mi s-a spus ca desi nu am venit trebuie sa platesc obligatoriu contributia la sanatate pe ultimele 6 luni pentru a primi statutul de asigurat pe perioada sarcinii si a lauziei .Suma este de 481 de lei fara a mai lua in calcul alte cheltuieli de transport. Acum chiar nu stiu ce sa fac si cum sa pocedez cu e din moment ce acasa stiu ca sunt asigurata fara sa platesc nimic la CNAS pentru ca sunt insarcinata iar cand ajung la CNAS mi se spune ca : ''e obligatia mea sa-mi platesc contributia la sanatate pentru a fi asigurata pe perioada sarcinii si a lauziei ''
Va multumesc pentru raspuns. Am facut o vizita la medicul de familIe saptamana trecuta si el mi-a dat urmatorul traseu : prima data confirmarea sarcinii de catre un medic ginecolog consultatia fiind achitata integral de mine. Mai apoi un telefon la CNAS pentru a afla suma pe care trebuie sa o platesc pentru a beneficia de asigurare.Mai apoi sa merg la CNAS cu dovada platii si cu adeverinta de la medicul ginecolog si in final acolo imi dau ei o adeverinta precum sunt asigurata. Am facut un test de sarcina pentru a confirma ca sunt insarcinata inainte de vizita la medicul de familie. Acum sunt in dilema pentru ca ce imi spuneti dumneavoastra se bate cap in cap cu ce mi-a spus doctorita si nu stiu cum sa procedez mai departe.
Buna ziua,
Sunt insarcinata in 7 saptamani si nu am un loc de munca . Ce drepturi am la serviciile medicale in aceasta perioada? Va multumesc.
Va multumesc pentru pareri desi multe dintre ele au fost personale si nu neparat pe subiect. Acum tin sa va fac o precizare. Sunt plecata de acasa la studii de 10 ani si in tot acest timp am trait prin camine si am cunoscut diverse situatii si diversi oameni de la care am invatat multe. Pentru cei 19 ani ai mei pe care toata lumea nu ii considera suficienti ca sa iau o decizie asa de importanta, sa stiti ca am maturitarea necesara pentru a lua decizii care sunt bune pentru mine. Asadar consider ca a judeca o persoana dupa varsta sau dupa alegerile pe care le ia arata cat de superficial tratati unii oameni viata si experientele ei. Nimeni din cei care imi recomanda sa fac facultate de pe acest forum nu si-ar asuma de exemplu sa semneze un document in care sa-mi garanteze ca asta e cel mai bun lucru de facut in urmatorii 3-5 ani , iar daca acest lucru nu s-ar realiza sa imi plateasca daune morale si banesti pentru ca mi-am irosit timpul.
Asadar cei care mai doriti sa faceti comentarii legate de acest subiect sa va limitati in a va referi la aspectele juridice si sa aveti o parere cat mai obiectiva.
viitorul meu sot are o afacere de familie pe care o administreaza si in care vreau sa ma implic si eu pentru a avea o ''sursa de venit''. El ma sustine sa fac studii superioare daca asta imi doresc cu adevarat insa pentru moment vreau sa ma axez pe ce imi doresc cel mai mult adica o familie. Nu vreau sa fac averi sau 10 facultati si dupa sa mor de foame si sa fiu nefericita. Prefer sa am un trai modest si liniste in suflet. Copii vom face la momentul potrivit. Insa situatia cu parintii mei este atat de incordata ca nu ne sta gandul la copii acum. Vre, liniste si siguranta ca nici o amenintarenu se va indeplini.
Faptul ca eram obosita dupa liceu si examene de bac si tot tacamul si nu eram sigura ce facultate vreau sa fac. Am vrut sa stau un an acasa dar parintii mei nu si-au dorit deloc acest lucru si pana la urma am dat la facultate mai mult ca sa ii multumesc pe ei.
Chiar daca am fost o eleva foarte buna in liceu si ma descurcam foarte bine si la facultate pur si simplu am considerat ca a face o facultate care nu imi place si nu imi ofera perspective de viitor si nue pentru mine asa ca am decis sa ma concetrez pe familie. Nu e obligatoriu sa respectam un tipar si sa facem facultate si mai apoi sa ne casatorim . Lucrurile se pot face si altfel !
Buna, nu trebuie sa aleg intre cele doua, dar momentan nu imi doresc sa fac facultate. Pot sa fac o facultate oricand, dar acum vreau sa ma concentrez pe familia mea , consider ca e mai importanta.
Buna,
Am 19 ani si sunt logodita de mai bine de jumatate de an cu un baiat cu 8 ani mai mare ca mine. La sfarsitul primului meu semestru de facultate am anuntat parintii ca ma las de facultate si ca vreau sa ma casatoresc cu logodnicul meu. Mentionez ca parintii mei nu au luat in serios logodna noastra chiar daca purtam inel si le-am spus de ea. Bineinteles ca ei au reactionat in mod negativ. Considera ca fac cea mai mare greseala a vietii mele si ca ar fi mai bine sa termin anul de facultate si sa inghet iar dupa la toamna sa dau la alta facultate pe care sa o termin.
Eu nu mi-am dorit asa ceva asa ca am hotarat sa plec de acasa si sa ma mut la logodnicul meu. Acum planificam cununia civila si ne dorim in continuare sa fim impreuna.
Prolema este ca ai mei nu sunt de acord cu casatoria si tata a facut anumite amenintari la adresa mea , a logodnicului meu si a familiei acestuia. Ce masuri legale se pot lua ca el sa nu duca la bun sfarsit aceste amenintari ? Are tatal meu vreo posibilitate din punct de vedere legal sa ma opreasca sa ma casatoresc sau sa ma aduca inapoi la ei acasa?
Multumesc anticipat