avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Activitate Vizi1971

Activitate Vizi1971

Multumesc pentru raspuns.
Din pacate prea stiu motivele si nici nu am pe cine intreba. Mama sufera, printre alte, de Alzheimer.
Deci, voi fi nevoita sa platesc. Dar ce se va intampla cu proprietatile? Voi plati in continuare? Nu exista posibilitatea legala sa renunt la dreptul asupra lor?
Buna ziua
Nu stiu la cine sa apelez si cum sa rezolv o problema referitoare la plata unor impozite + penalitatile aferente.
Inainte de Craciun am primit o Notificare de plata catre defunctul BUNICA dar pe care trebuie s-o plateasa mama. Bunica a decedat acum aproximativ 20 de ani si nu a fost facuta succesiunea. Intre timp, din cei 5 copii, doar mama mai este in viata.
Bunica avea pe numele ei in jur de 10 loturi de teren agricol si 2 case. Ea nu a mai platit impozitul de aproximativ 20 de ani. Notificarea de plata este pentru neplata impozitului din 2015, adica doar pe ultimii 6 ani. Si acum urmeaza partea interesanta: doar pentru 4 loturi de teren extravilan si un teren de casa intravilan. Se pare ca pentru celelalte proprietati cineva a achitat impozitul ori nici macar nu mai sunt pe numele bunicii.
De la primarie ni s-a spus ca va fi executata silit, chiar daca nu a beneficiat de pe urma nici unei proprietati, chiar daca este declarata persoana cu handicap grav (nevazatoare de 2 ani, si alte boli), doar pentru ca ea este singurul urmas direct in viata. Celelalte surori decedate au la randul lor copii si nepoti care locuiesc in sat si au folosit acele terenuri.
In concluzie ni s-a transmis ca mama este buna de plata chiar daca terenurile nu sunt ale ei.
Ce pot face in aceasta situatie? Nu avem nici un act pentru acele proprietati, nici pe numele mamei, nici pe numele bunicii iar eu, ca nepoata, nici macar nu stiu unde sunt terenurile.
Daca ma poate ajuta cineva, macar cu niste sfaturi, as fi foarte recunoscatoare.
Cu multumiri,
Sultana
Buna seara
Am o problema cu presedintele asociatiei de locatari. In urma unor lucrari la coloana de incalzire am fost pusa in situatia sa platesc integral costurile lucrării. Motivul ar fi schimbarea caloriferelor fara autorizatie. Intrebarea mea este daca trebuia sa cer autorizatie pentru inlocuirea caloriferelor de fonta cu un model nou?
Va multumesc!