avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate especialalecs

Activitate especialalecs

Acea motivare a imprejurarilor ce inseamna mai exact ? Eu sunt in arest la domiciliu, si vreau sa imi fie inlocuit cu control judiciar ..
freeelis a scris:

De ce nu incheiati un contract cu munca la domiciliu?


Nu pot incheia un contract de munca la domiciliu din moment ce firma se ocupa cu producerea de mobilier .
As dori sa stiu cum as putea formula acea cerere catre tribunalul bucuresti.
Am inteles asta. Dar pentru a putea angaja sunt de facut destul de multe acte,si cateva drumuri, cum ar fii la medicul de familie sau la fortele de munca pentru cate o adeverinta, iar sa fac cate o cerere pentru a ma putea deplasa la fiecare dintre aceste birouri ar dura cum am spus cam o saptamana pentru fiecare, as dorii sa ma angajez ceva mai repede. O idee ?
Buna seara, as dori daca poate pune cineva un model de cerere pentru schimbarea arestului la domiciliu cu controlul judiciar deoarece doresc sa ma angajez, am deja un loc de munca la firma tatalui meu dar pentru a ma putea angaja trebuie sa ma deplasez la medicul de familie si la fortele de munca, fapt pe care nu il pot indeplinii deoarece ma aflu in arest la domiciliu pentru complicitate la inselaciune cu prejudiciu 1520 de lei. Va multumesc
Multumesc pentru raspuns, aceasta cerere poate fii facuta si de catre mine ? Sau e obligatoriu sa fie facuta de catre un avocat ? Si un model de cerere unde pot gasii ?
Buna ziua, as dorii si eu daca stie cineva sa imi spuna care sunt demersurile pentru a ma putea angaja din moment ce sunt arestat la domiciliu. Mai jos precizez cateve lucruri pe care le consider importante in cazul meu :
Firma care doreste sa ma angajeze este a tatalui meu.
Sunt arestat la domiciliu pentru complicitate la inselaciune cu un prejudiciu de 1520 lei, iar decizia a fost data de Tribunalul Bucuresti.
Mentionez ca eu locuies in orasul Petrila din judetul Hunedoara.
As dorii sa stiu care sunt demersurile pentru a ma putea angaja, dealtfel am inteles ca se poate face o cerere de schimbare a masurii de arest la domiciliu cu control judiciar care m-ar ajuta mult sa ma angajez mai repede. Tinand cont ca orice cerere pe care as trimite-o catre tribunalul Bucuresti ar ajunge acolo in 2-3 zile iar raspunsul ar ajunge la mine la fel, deci fiecare cerere ar dura cam 1 saptamana in cel mai bun caz, iar asta m-ar intarzia foarte mult. Multumesc,