avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate ariel1407

Activitate ariel1407

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru raspuns.
Va multumesc pentru raspuns!
Am contactat un notar si ne va lamuri cum este legal sa procedam mai departe.
Zi buna va doresc !
Act de vanzare -cumparare catre copil minor
Buna ziua !
am rugamintea de a ma ajuta cu un sfat...impreuna cu sotul meu avem un copil minor, sotul din alte doua casatorii are 2 copii majori...
Cum putem face ,prin ce act legal, ca imobilul in care locuim si care este proprietatea sotului dinainte de casatoria cu mine sa-i ramana in totalitate copilului nostru astfel incat ceilalti doi copii sa nu poata avea pretentii.
Multumesc !
Martonze a scris:

Dacă se clasează dosarul, este cum n-ar fi fost.Aşa cum n-am fost noi înainte de a ne naşte şi după ce murim :(


Ok, acum am inteles...multam mult pentru toate raspunsurile si lamuririle ...o seara frumoasa alaturi de cei dragi :)
Martonze a scris:

Cu probele ce le aveţi, cereţi revenirea notei la purtare. Mergeţi în audienţă la directorul şcolii.


Pai nu prea pot, nu acum...cazul nu este inchis...o sa discut diseara la sedinta...tocmai de aceea intrebam ce pot face...iar in cazul in care cazul se claseaza....ramane asa cum a-nceput ?...unul este agresor si celalalt victima ?....scuze ca va-ntreb dar chiar nu am habar...si nici nu vreau sa starnesc valuri,,,nici sa-i fac rau mamei celuilalt copil...a batut-o destul Dumnezeu...dar vreau pentru puiul meu sa lamuresc lucrurile
Martonze a scris:

Puteţi face dvs. plângere pentru inducerea în eroare a organelor judiciare, atunci Dvs. sunteţi partea vătămată şi mama copilului este făptuitorul. Dacă depuneţi plângere, după aceea veţi merge şi dvs. din nou să daţi declaraţii.


Sincer....asa ar merita...si nu pentru ca nu-i corect sa se termine asa, ci pentru fiul meu care inca are retineri fata de scoala...fata de colegi...fata de profesori....nu poate pricepe cum cel care spune adevarul este cel invinuit dar cel care minte nu pateste nimic...
Cum sa mai pot sustine eu in fata lui ca mereu trebuie sa spui adevarul si sa-ti asumi ceea ce faci cand am trecut prin ce-am trecut....el are nota scazuta la purtare...el a dat declaratie in fata politistului...el a fost privit de aproape toata clasa si de profesorii din scoala ''stramb''...acum ,azi de fapt...merg la sedinta de la scoala pentru ca-i urgent sa semnam noul regulament al scolii...scos in urma acestei intamplari...
Iar cand totul a iesit ''la lumina'' si toti s-au convins ca a fost o minciuna ...sau simple calcule meschine...Doamna paraseste scena...si se muta...
Va multumesc...e de luat in calcul...cu toate ca ai mei parinti mereu imi spuneau ''Mama. sa fugi si sa n-ai nimic de-a face cu oamenii rai si cu ai de-is dusi cu capu' "


Martonze a scris:

În lipsa declaraţiilor lor, dosarul se clasează.


Adica,sa-nteleg ca ai sau n-ai dreptate poti sacai pe cineva si sa ajungi sa traumatizezi doi copii....si daca nu-ti ies calculele...mergi senin mai departe ca si cum nimic nu s-a-ntamplat si nu patesti nimic ?...ce pot spune ?!...
Mi se pare nedrept...eu ar fi trebuit sa demonstrez ca al meu copil n-a facut nimic ci doar s-a aparat...iar in cazul in care s-a dovedit clar ca si ea si fiul ei au mintit....ei nu patesc nimic...nici macar nu sunt obligati sa mai mearga sa dea declaratie la politie....parca ceva nu suna bine...
Dar in vremurile astea...multe,,, "nu suna bine'',,,
Multam mult pentru lamurire :)
Buna ziua,
Va doresc tuturor o primavara frumoasa si senina si lipsita de griji si probleme :)
Revin cu rugamintea de a ma sfatui....am crezut ca totul s-ancheiat, dar nu... mama celuilalt baiat refuza sa mearga la politie sa dea declaratie si fiul ei despre ce s-a-ntamplat in acea zi...
A fost chemata de mai multe ori ...dar invoca diferite motive si refuza...
Va rog sa-mi spuneti ce pot face ?...vreau sa vad aceasta intamplare inchisa cu adevarat...
Ce pot face legal ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
catalinm75 a scris:

Imi permit sa vorbesc din mai multe motive:



2) Este foarte grav ca se vine DIN INTERIORUL FAMILIEI cu atitudine de genul :"Lasa, ca nu are ce sa-ti faca! Esti copil si legea te apara!" La adapostul acestor vorbe..... progenitura.... FACE CE VREA si sfideaza pe toata lumea!



Ziua buna tuturor....
In primul rand va multumesc tuturor pentru ca ati pierdut din timpul Dvoastra si ati raspuns...sincera sa fiu nu ma asteptam la reactii atat de vehemente...
Dle Catalinm75...sunt mirata si chiar nu va inteleg atitudinea...cred ca ati citit , din tot ce am scris, numai ce v-a convenit...nu am acuzat scoala (nu pana azi !!)...luati de cititi mai cu atentie si fiti obiectiv..
Refuz sa intru in polemica cu Dvoatra,,,si asta dintr-un singur motiv....va pretindeti corect ....cinstit si aparator al dreptatii...dar stiti ce va lipseste???...ceva esential unui Om...empatia...indiferent ca a fost vorba de copilul meu sau de celalalt copil...sau de orice copil (chiar si al Dvoastra) trebuie sa nu uitam ca sunt copii.....in acceptiunea Dvoastra numai ''roboteii'' care trec prin programul de traumatizare aplicat in Franta sunt copii...restul...care nu corespund normelor sunt ....progenituri...mentalitati ca a Dvoastra ii vor duce pe unii tineri in afara Societatii...
Ca sa fiu clara...tot ceea ce am scris a fost o relatare obiectiva si cat mai exacta a ceea ce s-a-ntamplat, pentru ca doream sfaturi de specialitate corecte si obiective...nu un subiect de roman...
Singurele lucruri omise sunt cele legate de situatia mamei celuilalt copil, poate din acest motiv uneori nu m-am facut prea bine inteleasa...dar chiar si sub aspectul anonimatul nu vreau sa scriu lucruri dureroase si urate ...
Legat de caz...astazi dimineata mama celuilalt baiat s-a intalnit cu alte doua mamici care-si aduceau copiii la scoala si era foarte foarte suparata deoarece cei de la medicina legala au refuzat sa-i elibereze un certificat medico-legal ,dupa ce ea s-a prezentat cu actele din spital ,si i-au spus ca medicii nu au gasit nimic..nici la mana...nici la cap....iar cei de la Bagdasar Arseni au facut-o nebuna pentru ca al ei copil nu are nimic...si totusi el tremura...si au avut tupeul s-o trimita la psiholog, pe ea...
Iar de la Grigore Alexandrescu au scris ''entorsa nedepistata radiologic'' si faptul ca mana a fost pusa in gips la cerere...
Case closed.
Si abia acum, cand a inteles si celalalt copil ca trebuie sa dea declaratie in fata unui politist...a inceput sa recunoasca ca...''stii mami...si eu am dat in X si l-am tras si de mana''...

Incercati sa fiti mai empatici...si daca cineva scrie aici ca are o problema...fiti empatici,,,fiti umani...daca puteti fi obiectivi raspundeti, daca nu....abtineti-va...nu doar de ''florile marului'' vin oamenii sa ceara sfaturi juridice...
Apropo , Dle Catalinm75....faptul ca al meu copil somatizeaza ceea ce s-a intamplat.... acum are teama de scoala (care la 4 zile dupa intamplare i-a scazut nota la purtare...neasteptand rezultatul final al anchetei..),,,de colegi... de parintii copiilor ....copilul meu in fiecare dimineata se deranjeaza la burta ,pentru ca ii e frica...nu intelege de ce toti l-au acuzat ca minte si nimeni, in afara de parinti, nu l-au crezut ca spune adevarul...
Ce ati face in locul meu ?...
E trist ca un parinte ajunge sa-si tarasca copilul si pe altii dupa el intr-o asemenea ...mocirla.
Uneori justitia umana poate gresi...ca doar d-aia-i umana...dar cea Divina...niciodata.

O saptamana frumoasa si insorita tuturor :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
AVLIL a scris:

Nu stiu in ce masura ajuta sa fim instante morale.
Juridic, asa cum a intrebat mamica, raspunde institutia de invatamant prin prepusii sai cf. 1374 Cod civil.
Este incredibil de cunoscut un intreg sistem de invatamant, chiar de ce din interior. Eu cunosc azi profesori care fumeaza. Stiu ca exista fumoare ale profesorilor. Stiu ca azi copiii mai consuma tigari si altele inca de la pubertate. Si un parinte poate fi foarte bun parinte, indiferent cate clase ori bani are, asa cum unpedagog poate fi la fel de bun pedagog indiferent ce salariu are. Totusi, asta nu imi da dreptul sa spun ce a fost in acest caz, ca nu stiu.
Parerea mea e sa se impiedice alte actiuni in instante cu o negociere. Nu are relevanta faptul ca mama nu a raspuns la telefon. Negocierea, discutia poate duce la stingerea conflictului, poate aduce beneficii psihologice copiilor, poate face partile sa inteleaga ca nu exista temei de imbogatire pe seama impinsului intre doi copii etc.
Insasi plangerea penala facuta de un parinte imi da senzatia ca acel parinte nu era bine informat asupra partii juridice a problemei ori ca a facut acest lucru ca hartuire. Astfel, parintii pot fi informati despre drepturile lor si poate atunci au o viziune mai realista a ceea ce pot obtine.
Pe de alta parte, este un subiect delicat, insa nu putem aduce in discutie intreaga violenta din scoli, un caz e un caz, generalizarea deja implica alte probleme psihosociale etc.



Va multumesc pentru raspunsuri...m-au ajutat mai mult decat credeti...
Cred ca ati pus punctul pe ''I''...am fost atat de bulversata si socata de tot ce s-antamplat incat am uitat ca am si eu drepturi...
Dupa socul de a-mi vedea copilul de 9 ani jumate dand o declaratie in fata unui politist, saptamana trecuta ...azi mi-am revenit..
Astfel am aflat ca in prima faza s-a sfatuit partea vatamata sa accepte o mediere ,o discutie, o lamurire a ceea ce sa-ntamplat...ceva care ar fi putut aduce lucrurile la ceva normal...dar s-a refuzat acest lucru..
Din actele depuse la dosar copilul are o entorsa , nedepistata radiologic si i s-a pus mana in gips la cerere,,,,si mama copilului merge din doctor in doctor sperand ca strangand foi de observatie vor ''cantari'' mai mult la dosar...dar refuza ca al dansei copil sa dea declaratie cu ce s-antamplat exact in acea zi.....ideea este ca acel copil nu are o alta problema medicala....
Si voi ce aruncati cu pietre...ce pot spune..ori ati uitat de copilarie...sau poate nu aveti copii...credeti ca un copil de 9 ani si-un pic poate si rau ???...agresor???...cred ca trebuie sa stati mai mult intre copii...sunt la varsta ;a care vor sa fie liberi...sunt baieti ...se joaca cu sabii imaginare ...
Si pentru ca nu-s absurda si nici rau intentionata, cum sugerati unii dintre Dvoastra....si nu va inteleg inversunarea impotriva mea....am, acceptat idea de a-mi duce copilul la un consult psihologic...poate eu in dragostea de mama nu vad tendintele agresive ale fiului meu...
Nu mai blamati nici profesorii....Dl Catalinm75...poate ca nu m-ati inteles...nu blamez profesorii...scoala trebuie sa ramana scoala, atat pentru elevi cat si pentru profesori ...
O saptamana frumoasa tuturor
Am scris sperand raspunsuri practice si la obiect...ca al Dnei Avocat AVLIL....pentru educatie morala...am doi parinti extraordinari