avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1138 soluții astăzi
Forum Activitate claudiuy

Activitate claudiuy

intr-un cuvant numai dupa ce decedeaza fosta soacra are acces sal si foloseasca ,pana atunci doar nud proprietar..am inteles multumesc
cuma adica sa scape de cota din imobil?
inteleg doamna.luni vom merge la un notar sa vedem...si apropo ca nu putea sa primeasca nimic...poi odata ce sotul ei a fost proprietar al magazinului si el a decedat logic ca ia ramas ei ca mosteniroare a sotului...doar ca nah e problema asta cu uzufruct viager al fostei soacre...si odata ce acel contract de donatie a fost facut doar intre fostul sot si fosta soacra in timpul casniciei sotiei mele cu fostul...acum ca ea a devenit proprietara nu ar trebui sa se reinoiasca actele sau cva de genul...sau daca sotia vrea sa anuleze contractu se poate?
in fine ms oricum
pfff se poate doar traim in Romania....dar eu nu inteleg daca sotul a murit nu trebuia sa se reinoiasca actele sau cel putin sa fie informata sotia mea ca e mostenitoare??poi sa-l vand cu tot cu tot cu fosta soacra a sotiei??nu inteleg scuze ca insist...adica daca il vand la cineva fosta soacra trebuie sa lucreze acolo sau cum ca nu inteleg?si odata cel poate vinde sotia inseamna ca are si alte drepturi?/ dar nu stiu care drepturi...m-am documentat pe net dar nu inteleg mai nimic toti au opinii diferite si sfaturi
deci pna la urma sotia nu are drept la nimic cat timp traieste fosta soacra?
in situatia de fata ce drepturi are sotia asupra imobilului daca tot trebuie sa plateasca impozitul??are vreun drept acum??
nu nu.....ea a fost sunata pentru a merge sa semneze un act pentru evaluarea imobilului...pt ca fara semnatura ei ea fiind proprietara fosta soaca nu putea so faca...de aici a aflat sotia ca e mostenitoare....poi si sotia inseamna ca are numai de pierdut??sa plateasca impozite desi nu are nici un drept?si nu i s-a adus la cunostinta nimic?adica fosta ca e uzufruct viager are de castigat si sotia de pierdut?adica fosta soacra folosete imobilul are dreptul s anu plateasca impozite..iar sotia nu are nimic si mai trebuie sa plateasca si imozitul desi ea habar nu avea ca e mostenitoare si etc
stiu ca ii revin si copiilor cand fac 18 ani....dar de la primarie de ce iau zis sotiei mele ca e mostenitoare?ea n-a stiut nimic pana astazi....ea habar n-a avut...nici fosta soacra nu ia zis nimic ca ea e mostenitoare si etc ....de exmplu de la primarie i-au zis sotiei mele ca in caz ca fosta soacra nu plateste imozitul si etc...trebuie sa plateasca sotia mea ea fiind mostenitoare (proprietara)acum ca a murit sotul ei....nu inteleg de ce daca ea nu are nici un drept si nici nu i s-a adus la cunostinta nimic desi sotul a decedat de aproape 4 ani...
nimeni nu-mi da un raspuns va rog