avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna... - donatie cu uzufruct, donatar decedat, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna... - donatie cu uzufruct, donatar decedat, situatia mostenitorilor

buna am si eu o problema....sotia mea a mai fost maritata iar sotul ei a murit apoi s=a recasatorit cu mine....ea si sotul ei avand 2 copilasi...el a avut un imobil(un magazin alimentar) de la mama lui pe care i la donat lui...in contractul de donare imobil ea este uzufruct viager...nelamurirea mea este pt ca astazi a sunato cineva de la primarie pe sotia mea ca este mostenitoare (proprietara a imobilului)....sotia mea pana astazi n-a styut ca este proprietara odata ce sotul ia decedat...intrebarea mea este se poate revoca uzufruct viager pt ca imobiliul sa devina in totalitate a sotiei mele?multumesc....
Cel mai recent răspuns: claudiuy , utilizator 15:45, 12 Februarie 2016
nimeni nu-mi da un raspuns va rog
Doriti sa primiti un raspuns in maximum 5 minute dupa ce ati postat intrebarea??
Raspunsurile sunt benevole si este posibil sa nu primiti raspuns niciodata.

Uzufructul se stinge la decesul uzufructurarului adica al mamei fostului sot.

Chiar si in cazul decesului fostei soacre, sotia nu mosteneste intregul imobil ci doar a 25%, restul se mosteneste in cote egale de copilasii celor doi fosti soti.

Acum depinde si ce scrie in actul de donatie deoarece sunt cazuri in care donatiile se revoca daca donatarul decedeaza si atunci obiectul donatie revine la donator, asta in cazul in care este stipulat acest lucru in act.
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2016
cyan, moderator
stiu ca ii revin si copiilor cand fac 18 ani....dar de la primarie de ce iau zis sotiei mele ca e mostenitoare?ea n-a stiut nimic pana astazi....ea habar n-a avut...nici fosta soacra nu ia zis nimic ca ea e mostenitoare si etc ....de exmplu de la primarie i-au zis sotiei mele ca in caz ca fosta soacra nu plateste imozitul si etc...trebuie sa plateasca sotia mea ea fiind mostenitoare (proprietara)acum ca a murit sotul ei....nu inteleg de ce daca ea nu are nici un drept si nici nu i s-a adus la cunostinta nimic desi sotul a decedat de aproape 4 ani...
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2016
claudiuy, utilizator
Copiii au drept la mostenire imediat dupa deces si nu dupa implinirea varstei de 18 ani.

Avand in vedere ca ceilalti mostenitori sunt minori mai mult ca sigur cei de la primarie au vrut sa ii atraga atentia asupra faptului ca trebuie sa plateasca impozitul pe imobil.

Chiar daca fosta soacra are uzufruct impozitul se plateste de catre proprietar, in cazul de fata de catre mostenitori.
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2016
cyan, moderator
nu nu.....ea a fost sunata pentru a merge sa semneze un act pentru evaluarea imobilului...pt ca fara semnatura ei ea fiind proprietara fosta soaca nu putea so faca...de aici a aflat sotia ca e mostenitoare....poi si sotia inseamna ca are numai de pierdut??sa plateasca impozite desi nu are nici un drept?si nu i s-a adus la cunostinta nimic?adica fosta ca e uzufruct viager are de castigat si sotia de pierdut?adica fosta soacra folosete imobilul are dreptul s anu plateasca impozite..iar sotia nu are nimic si mai trebuie sa plateasca si imozitul desi ea habar nu avea ca e mostenitoare si etc
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2016
claudiuy, utilizator

Alte discuții în legătură

Mostenire august79 august79 in urma decesului tatalui um ramas ca mostenitori doi copii si sotia si um facut partajul prin care sotia a renuntat la tot, ambi copii dobamdind astfel ... (vezi toată discuția)
Ce înseamnă act de donație dupa moartea parintilor? ndrrl ndrrl Buna ziua. Sotul meu a facut un act de donatie cu soacră-mea ca dupa moarte sa ii ramana casa. Actele pe cine trebuie sa iasa: pe el sau pe ea? (vezi toată discuția)
Cat de sigur este un act de donatie cu uzufruct viager in care ... heathcliff91 heathcliff91 Cat de sigur este un act de donatie cu uzufruct viager in care unul din donatori are copii legitimi din prima casatorie? Donatorii sunt o familie sot-sotie ... (vezi toată discuția)