Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

in urma decesului tatalui um ramas ca mostenitori doi copii si sotia si um facut partajul prin care sotia a renuntat la tot, ambi copii dobamdind astfel fiecare cate un imobil cu valori diferite. Ambii copii X si Y sunt acum casatoriti, doar ca X nu are la randul lui copii. Ce derepturi are de mostenire sotul supravetuitor al lui X asupra imobilului mostenit daca singurii mostenitori de sange sunt mama lui X si fretele ( imobilul obtinut prin partaj de X are valoare aproape tripla fata de cel obtinut de Y si mama nu detine nici o alta proprietate ci doar drept de uzufuct pe imobilui lui X conform actului de partaj).
Art. 972-NCC
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;
d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.
(2) Cota soţului supravieţuitor în concurs cu moştenitori legali aparţinând unor clase diferite se stabileşte ca şi când acesta ar fi venit în concurs numai cu cea mai apropiată dintre ele.
(3) Dacă, în urma căsătoriei putative, două sau mai multe persoane au situaţia unui soţ supravieţuitor, cota stabilită potrivit alin. (1) şi (2) se împarte în mod egal între acestea.

Art. 976
Vocaţia la moştenire a ascendenţilor privilegiaţi şi a colateralilor privilegiaţi
(1) Ascendenţii privilegiaţi sunt tatăl şi mama defunctului.
(2) Colateralii privilegiaţi sunt fraţii şi surorile defunctului, precum şi descendenţii acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul.
(3) Ascendenţii privilegiaţi şi colateralii privilegiaţi vin la moştenire dacă descendenţii nu îndeplinesc condiţiile necesare pentru a moşteni. Dispoziţiile art. 963 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.
daca X face act de donatie pe imobilul mostenit catre sora/ frate ( cand este inca in viata), poate sotulul lui X sa conteste acest act dupa decesul lui X? ( X nu are descendenti / copii)
Orice act poate fi contestat dar in acest caz nu va avea sanse de castig deoarece X nu are descendenti care sa beneficieze de rezerva succesorala.

Mostenirile sunt bunuri proprii chiar daca se intra in posesia acestora in timpul casatoriei iar regimul matrimonial este cel al comunitatii legale de bunuri (bunuri comune).

X poate face donatie cu uzufruct viager catre sora/frate. Si o poate face numai cand "inca este in viata"!:)
scuze daca sunt grea de cap si multumesc anticipat, dar vreu sa fiu sigura daca am inteles bine: deci donez imobilul mostenit catre frate ( cu cel mult uzufruct viager catre mine si mama) si in caz de deces fratele devine proprietar deplin, sotul neputand sa castige chiar daca contesta actul de donatie. Restul bunurilor comune intrand sub incidenta art. 972 (1) b.:D
Daca donati fara uzufruct donatarul va poate da afara din casa sau vinde imobilul pana sa apucati sa decedati.
Puteti sa ii faceti si sotului testament ca in cazul in care decedati inaintea lui sa poata locui pana la deces in casa dvoastra. Altfel, la fel, donatarul il poate da afara dupa decesul dvs. chiar daca va ganditi ca nu poate exista aceasta posibilitate deoarece exista armonie si intelegere in familie.