Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Soț și soție, căsătoriți de peste 20 ani, fără ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Soț și soție, căsătoriți de peste 20 ani, fără copii. ...

Soț și soție, căsătoriți de peste 20 ani, fără copii.
Soțul nu are alți frați, unic moștenitor al părinților si posesor al unei proprietăți înainte de căsătorie. Exista unchi, mătuși, veri.
Soția are 2 frați și a primit donatie casa părinților (care traiesc).

Ce se întâmplă cu proprietățile soțului în cazul decesului acestuia, dacă nu exista testament?

Ce se întâmplă cu casa donată dacă moare donatarea (sotia) înaintea donatorilor (părinților)?
Ce se întâmplă cu casa donată dacă mor intai donatorii, apoi donatara, dar ii supraviețuiește soțul? Dacă donatara face testament pentru altcineva decât sot, poate acesta fi contestat după decesul donatarei?

Mulțumesc.
Ce se întâmplă cu proprietățile soțului în cazul decesului acestuia, dacă nu exista testament?

sotia mosteneste 1/2, fratii impart cealalta jumatate

Ce se întâmplă cu casa donată dacă moare donatarea (sotia) înaintea donatorilor (părinților)?

sotul mosteneste 1/3 in raport cu parintii si fratii sotiei.

Ce se întâmplă cu casa donată dacă mor intai donatorii, apoi donatara, dar ii supraviețuiește soțul?

valabil primul raspuns, cand sotul imparte pe jumatate cu fratii

Dacă donatara face testament pentru altcineva decât sot, poate acesta fi contestat după decesul donatarei?

sotul e mostenitor rezervatar, daca i se incalca rezerva, poate ataca testamentul dupa decesul sotului si culege rezerva ( jumatate din cat ar fi mostenit legal)

Soțul NU are frați. Are unchi, mătuși, veri. Deci?
gi-jane2, moderator
(1) Soţul supravieţuitor este chemat la moştenire în concurs cu oricare dintre
clasele de moştenitori legali.

(2) În absenţa persoanelor prevăzute la alin. (1) sau dacă niciuna dintre ele nu vrea ori nu poate să vină la moştenire, soţul supravieţuitor culege întreaga moştenire.
. 972.
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului.

d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

colateralii ordinari ai defunctului sunt rudele sale colaterale până la gradul al patrulea inclusiv, care nu sunt fraţii sau surorile defunctului: unchi, mătuşi, veri primari, surori şi fraţi ai bunicilor lui de cuius.

gi-jane2, moderator
Mulțumesc, este foarte clar acum!

gi-jane2 a scris:

(1) Soţul supravieţuitor este chemat la moştenire în concurs cu oricare dintre
clasele de moştenitori legali.

(2) În absenţa persoanelor prevăzute la alin. (1) sau dacă niciuna dintre ele nu vrea ori nu poate să vină la moştenire, soţul supravieţuitor culege întreaga moştenire.
. 972.
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

b) o treime din moştenire, dacă vine în concurs atât cu ascendenţi privilegiaţi, cât şi cu colaterali privilegiaţi ai defunctului;

c) o jumătate din moştenire, dacă vine în concurs fie numai cu ascendenţi privilegiaţi, fie numai cu colaterali privilegiaţi ai defunctului.

d) trei sferturi din moştenire, dacă vine în concurs fie cu ascendenţi ordinari, fie cu colaterali ordinari ai defunctului.

colateralii ordinari ai defunctului sunt rudele sale colaterale până la gradul al patrulea inclusiv, care nu sunt fraţii sau surorile defunctului: unchi, mătuşi, veri primari, surori şi fraţi ai bunicilor lui de cuius.