Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

femeie ramasa singura. sotul decedat. nu are copii.

intrebare : Sunt si alti mostenitori in afara sotiei?
Sotul supravietuitor vine la mostenire in concurs cu urmatoarele clase, daca nu exista copii:
1. Parintii sotului decedat, ( ascendentii priveligiati) si fratii si surorile defunctului ori descendentii acestora ( colateralii priveligiati) , sotu ramas in viata are dreptul la 1/3 din mostenire;
2.in concurs doar cu una dintre cele doua clase prezentate anterior :1/2 din mostenire;
3. bunicii, strabunicii defunctului ( ascendentii ordinari): 3/4 din mostenire.
Daca nu exista nimeni din clasele prezentate sau desi exista, acestia renunta la mostenire, sotul supravietuitor culege intreaga avere ramasa.
sdianaviolina a scris:

Sotul supravietuitor vine la mostenire in concurs cu urmatoarele clase, daca nu exista copii:
1. Parintii sotului decedat, ( ascendentii priveligiati) si fratii si surorile defunctului ori descendentii acestora ( colateralii priveligiati) , sotu ramas in viata are dreptul la 1/3 din mostenire;
2.in concurs doar cu una dintre cele doua clase prezentate anterior :1/2 din mostenire;
3. bunicii, strabunicii defunctului ( ascendentii ordinari): 3/4 din mostenire.
Daca nu exista nimeni din clasele prezentate sau desi exista, acestia renunta la mostenire, sotul supravietuitor culege intreaga avere ramasa.

La succesiune au vocatie rudele colaterale pana la gradul IV inclusiv (rudele de acest grad fiind verii primari ai defunctului).

:bow:
Daca persoana decedata nu are descendenti, la mostenire vor veni mostenitorii din celelalte clase, in ordinea cronologica;
- ascendendtii privilegiati (parintii) si colateralii privilegiati (fratii);
- ascendentii ordinari (bunicii , strabunicii....)
- colateralii ordinari (unchii si matusile, verii primari).
In cazul in care acesti mostenitori nu exista , sotul supravietuitor culege intreaga mostenire.