Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna... - donatie cu uzufruct, donatar decedat, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna... - donatie cu uzufruct, donatar decedat, situatia mostenitorilor

buna am si eu o problema....sotia mea a mai fost maritata iar sotul ei a murit apoi s=a recasatorit cu mine....ea si sotul ei avand 2 copilasi...el a avut un imobil(un magazin alimentar) de la mama lui pe care i la donat lui...in contractul de donare imobil ea este uzufruct viager...nelamurirea mea este pt ca astazi a sunato cineva de la primarie pe sotia mea ca este mostenitoare (proprietara a imobilului)....sotia mea pana astazi n-a styut ca este proprietara odata ce sotul ia decedat...intrebarea mea este se poate revoca uzufruct viager pt ca imobiliul sa devina in totalitate a sotiei mele?multumesc....
intr-un cuvant numai dupa ce decedeaza fosta soacra are acces sal si foloseasca ,pana atunci doar nud proprietar..am inteles multumesc