avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate belal62

Activitate belal62

Va multumesc pentru clarificari si corectura. Nefiind in bransa, vreau doar sa gasesc pe cineva cu cunostintele necesare care sa ma poata sfatui daca e cazul sa incerc sa ma retrag, chiar daca am adjudecat bunul imobil, sau sa astept hotararile definitive ale instantei judecatoresti. Aceasta pentru a minimiza pierderile financiare, avand in vedere ca exista posibilitatea de a nu beneficia de acest bun nici dupa perioada estimata la un an !
Exista si posibilitatea de a pierde integral sumele achitate deja prin participarea la licitatie, avand in vedere ca unii reusesc sa-si recupereze debitul si altii nu, cunoscut fiind ca debitorul este deja in insolventa (daca nu cumva in faliment)?
Am cumparat la licitatie organizata de un lichidator judiciar o garsoniera (libera de sarcini conform PV de licitatie), dar nu pot intra in posesie (semna contractul notarial) intrucat s-a refuzat inscrierea la OCPI. Mi s-a transmis ca va trebui sa aiba loc doua procese cu judecatorul sindic si cu firma de insolventa a caror durata poate ajunge si la un an (de la adjudecare trecand deja patru luni)
Este cineva amabil sa ma sfatuiasca ce as putea face in acst caz?#-o
Am participat la o licitatie de vanzare a unui apartament ce apartinuse unei firme in lichidare si am devenit proprietarul acesteia, mai am de platit doar transa finala si de incheiat contractul de vanzare-cumparare.
Fostul administrator mi-a comunicat ulterior licitatiei despre existenta unui contract de inchiriere pe 7 ani, care ar fi inscris la judecatorie. Mentionez ca in procesul verbal de licitatie apartamentul figureaza ca total liber de sarcini. Cum as putea aborda aceasta problema si care ar fi caile de urmat ?#-o
As renunta la achizitie dar deja am platit suma de avans si participarea la liciatie !