avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1633 soluții astăzi
Forum Activitate NID

Activitate NID

De la contabila stiu ca trebuie sa merg la administratia fiscala / primarie sa declar ca nu o sa se desfasoare activitate la sediu pentru a evita un impozit mai mare. Problema era la intretinere, unde nimeni altcineva dintre persoanele cu care am vorbit si care au sedii de firma in apartament nu aveau cunostinta de costuri suplimentare.

Multumesc pentru ajutor!
Buna ziua!

Intentionez sa infiintez o firma SRL-D cu sediul social in apartamentul proprietate personala. In acelasi timp, un prieten are nevoie la randul sau de un sediu social (nu o sa desfasoare nici un fel de activitate la sediul social) si am fost de acord sa inregistreze firma tot la adresa mea (apartamentul este nedecomandat cu 2 camere).

Cand am mers la asociatia de proprietari mi s-a spus ca vor creste cotele de intretinere (nu a stiut sa-mi spuna exact cu cat dar mi-a dat ca punct de referinta o suma de 1000 - 1500 de RON / luna, ceea ce este enorm de mult comparativ cu sumele actuale. Mi s-a mai spus ca prietenul trebuie si el trecut la intretinere, cu toate ca nu va desfasura nici o activitate.

Daca este adevarat ca aceste cote pot fi marite, este o decizie preferentiala a asociatiei de proprietari? Exista o modalitate prin care se pot evita aceste cheltuieli suplimentare (de exemplu, sa specific in cererea pentru aviz ca nu se va desfasura deloc activitate la sediu). Va rog sa ma ajutati sa-mi clarific aceasta situatie.