avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Activitate 01NKI

Activitate 01NKI

mi-au spus ca destinatarul este escroc pe data de 09.01.2016 la o saptamana dupa ce am predat coletul spre livrare
Buna ziua,
Am trimis un colet printr-o firma de curierat.(in data de 02.02.2016)
Tin sa mentionez ca era un laptop. Pe data de 09.02.2016 in urma unui apel telefonic catre firma respectiva,pentru a afla care este statusul expeditie am aflat ca destinatarul este un tip ce obisnuieste sa minta oamenii spunandu-le ca isi vor primii banii prin intermediul unui transfer bancar dupa ce coletul va ajunge la el.
In cazul meu am sunat sa vad cat mai are coletul pana ajunge la el sa-mi pot primii banii.Mi s-a propus "blocarea" coletului adica o cerere prin care se cere returul acestuia.Am facut cererea pe data de 09.02.2016 simi s-a spus ca se va face tot posibilul pentru recuperarea coletului.In aceeasi zi am vorbit cu un reprezentant al firmei de curierat si mi s-a spus ca coletul a fost preluat din tranzit si ca este in drum spre Romania[in 3 zile cam asa] astea au fost vorbele omului respectiv.Apelurile se inregistreaza in mod normal.
Pe data de 15.02.2016 ora 16:01 coletul a fost ridicat cu succes de catre persoana care m-a inselat(la distanta de 6 zile de la sesizarea mea)
Eu acum am ramas si fara laptop si fara bani. Mi s-a spus sa trimit un mail la o adresa incare sa fac o sesizare..Ce pot sa scriu in sesizare? Pot sa primesc niste despagubiri ? Ce pot face ? As dori sa stiu ce pot scrie in mail-ul pe care il voi trimite...pot acuzxa pe cineva ''?