avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 929 soluții astăzi
Forum Activitate cipib

Activitate cipib

Răspuns la discuția Poprire salariu
Multumesc pt raspuns, voi face contestatie.
Discuție Poprire salariu
Buna ziua. Alaltaieri am primit o instiintare de la un executor ca imi pune poprire pe salar pt. o rata neplatita la banca din iulie 2009 in suma de 210 euro. Ieri mi-a fost blocata suma de 1500 ron. salariul meu este de aproximativ 3100 ron si la data popririi mai aveam in cont aprox. 2400 ron, astfel ca dupa ce mi-a blocat 1500, am ramas cu doar 970 ron. Mai mentionez ca eu am achitat banca respectiva de vreo 4 ani. Nu mi-au trimis nimic oficial pana alaltaieri si nu am stiut de restanta. alaltaieri am fost la Alphabank si am intrebat despre ce este vorba, iar acestia mi-au spus ca firma respectiva de recuperare m-au anuntat telefonic. oficial nu am primit nimic acasa eu avand aceeasi adresa de domiciliu de cand am facut rata la banca. Va rog sa spuneti ce pot sa fac? 1. Daca este bine ca executorul mi-a poprit aproximativ jumatate din salar. 2. Daca este legal ca s-a ajuns la executare in conditiile in care eu nu am primit de aproximativ 6 ani vreo instiintare despre rata respectiva. Va multumesc