avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate dannyrusu

Activitate dannyrusu

Buna seara, doresc sa depun plangere impotriva unui proces verbal primit de la politia rutiera Cluj-Napoca. Am redactat plangerea, am facut copie dupa CI si procesul verbal, am atasat in anexa tot ce era de atasat. Voi achita si timbru judiciar in valoare de 20 de lei, chitanta punand-o la dosar.
Unde trebuie sa trimit aceste acte? Doresc sa le trimit prin posta cu confirmare de primire. Le trimit la Politia Rutiera, la Inspectoratul Judetean de Politie sau la Judecatoria Cluj?
Buna ziua, doresc sa intru in concediul de crestere copil (CCC) cu data de 19 martie 2016 pana implineste copilul varsta de 1 an. Dosarul il voi depune saptamana viitoare la primarie si imi este aprobata cererea de suspendare a contractului de munca. Am citit ieri modificarile Ordonanţei de urgenţă a
Guvernului nr.111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, hotarate in Camera Deputaţilor Comisia pentru munca si protectie sociala.
Acestea in cazul in care trec de celelalte comisii vor intra in functie de la 1 iulie 2016.
Vroiam sa va intreb daca ridicarea plafonului de 3400 de lei se va efectua si pentru cei care sunt deja in CCC sau doar pentru cei la care li se aproba dosarul dupa intrarea in vigoare a legii?
Adica mie mi se va recalcula indemnizatia tinand cont de aceste modificari sau imi va ramane timp de un an la aceeasi valoare pentru ca mi s-a aprobat dosarul dupa legea veche?
De asemenea, perioada de primire a indemnizatiei 85% din media incasarilor pe ultimul an de lucru va creste la 2 ani. Pot sa imi prelungesc CCC in aceleasi conditii inca un an? Voi beneficia de aceasta lege sau nu?
Multumesc mult pentru raspuns, ati fost extrem de prompt si de coerent si concis. M-ati lamurit in totalitate. Va salut cu stima si respect, Daniel Rusu
Buna ziua, vreau sa va adresez o intrebare deoarece nimeni nu ma poate lamuri in legatura cu cazul meu. Urmeaza sa aducem pe lume un copil, mama nu este angajata cu carte de munca in ultimul an si este trecuta in intretinerea tatalui. De asemenea, este coasigurata. Tatal lucreaza intr-o intitutie de invatamant superior.
Doresc sa intru in concediul parental din ziua nasterii copilului 5+10 zile lucratoare (in urma obtinerii atestatului de puericultura), iar apoi in concediu de crestere al copilului pana acesta implineste un an. Intrebarea mea este cu ce data si cand trebuie depuse cererile de concediu la angajator avand in vedere ca trebuie atasat certificatul de nastere (care sa ateste ca eu am calitatea de tata) iar acest certificat se obtine de la primarie cu o termen de 7 zile de la depunerea cererii? Trebuie facute 2 cereri avand in vedere ca sunt 2 solicitari? La ce perioada am dreptul avand in vedere ca in lege se vorbeste de 11 luni pentru un parinte si o luna pentru cel de-al 2-lea? Ce se intampla in cazul in care mama nu lucreaza si nu are de unde sa isi ia concediu? Va multumesc pentru posibilitatea de a pune aceste intrebari si anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.