avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate tudoroprea04

Activitate tudoroprea04

Răspuns la discuția Angajare cetatean ucrainean
Ok! Banuiam... M-ar ajuta foarte mult daca cineva care a trecut prin acest proces imi poate furniza niste tips. Multumesc!
Salut!

Lucrez intr-o firma cu sediul in Iasi care are administrator roman dar ca unic asociat are un cetatean ucrainean. Firma face parte dintr-un lant de firme din intreaga Europa si se ocupa cu vanzari prin telefon. Oamenii de la sediul central din Ucraina doresc ca delegatul lor care detine practic filiala din Romania, sa fie angajat cu contract de munca pe societatea din Romania.

Am studiat putin cerintele statului roman si mi se par extrem de stufoase. Avand in vedere ca la ONRC el apare ca unic asociat, nu ar putea fi o cale mai simpla pentru angajarea lui cu contract de munca in societatea pe care practic o detine?
Buna ziua!

Reprezint un angajator roman, cu capital privat. Recent, a decedat un salariat care se afla in concediu medical. Deoarece parerile sunt impartite despre cine trebuie sa achite ajutorul acela de inmormantare in valoare 2681 lei (pt 2016), noi ca angajator sau casa de pensii, vin si va cer ajutorul in a rezolva aceasta speta.

Juristii cu care am stat de vorba au spus ca, citez "angajatorul POATE plati din surse proprii ajutorul de inmormantare, urmand ca aceasta cheltuiala sa fie dedusa din plata contributiilor catre stat". Tot acestia sustin ca obligatia platii acestui ajutor de catre angajator a fost sistata in noul contract colectiv la nivel national.

Va rog indrumati-ma catre articolul/articolele de lege care reglementeaza acest lucru. #-o