avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1380 soluții astăzi
Forum Activitate infractorul

Activitate infractorul



SPETA (NU E NEAPARAT REALA)


In urma cu aproximativ 3 ani cineva a ajuns arestat pt. trafic de droguri. Acel cineva fiind prins si-a dat in gat clientii si distribuitorii. Le-a zis politistilor ca mi-ar fi vandut mie mai multe kg de iarba precum si un pistol cu glont.

Am avut parte de perchezitie cu tot tacamul: 3 masini de mascati, caine, etc. Nu au gasit absolut nimic. M-au chemat de 3 ori la audieri sa ma intrebe de unde am avut la 18 ani bani pt. un apartament de lux, eu fiind tanar si nelucrand pana atunci ,parintii someri. Nu au gasit nici pistol, nici urma de droguri. au intors 3 camere aiurea. nimic. Mi-au luat si calculatorul si telefonul inteligent.Nu au gasit nici un contact catre drogati (pe telefon), sau ca as fi interesat de acel subiect (s-au uitat la ce am cautat pe google in istoricul browserului). Am refuzat sa dau orice fel de declaratie in fata lor.

Dupa 2 ani de investigatii brusc am fost chemat la parchet. Mi-au dat inapoi calculatorul si telefonul precum si o ordonanta de clasare. Culmea, inainte cu 1 saptamana sa-mi dea procurorul clasarea mi-au zis promis politistii ca daca nu recunosc vor sapa f. adanc in viata mea... si acuma pac m-au lasat brusc in pace.


As dori sa stiu care sunt sansele ca acei politisti/procurori chiar sa fi terminat brusc cu ancheta?

Au cheltuit f. multi bani cu mine fara sa ajunga nicaieri cu mine. Nu stiu daca vor sa-si recupereze banii/timpul cumva...sau efectiv vor sa fuga de cazul meu deoarece cred ca doar isi vor pierde timpul.

e cumva doar o capcana? sa ma surpavegheze mai bine? timp de 2 ani nu au agsit nimic. stiu de la prieteni ca s-au interesat de mine. era suspect daca ieseam noaptea si masina de politie ma vedea se opreau si se uitau la mine ce fac,etc. au pus pana si politisti sub acoperire in fata blocului meu! inainte cu 1 saptamana sa-mi dea clasarea mi-au zis ca daca nu recunosc vor sapa f. adanc in viata mea... si acuma pac m-au lasat brusc in pace.

ce parere aveti?
Răspuns la discuția Ascultare convorbiri telefonice.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Pai credeti ca SRI asculta cu mandat daca sunt curiosi sa asculte ceva?
Conform legii nu le trebuie mereu mandat.
Si cine sa ii prinda si cum?
Daca ii prinzi incalci legea sigurantei nationale.


daca te asculta fara mandat pot da informatii secrete pe la Parchet?