avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate Razvanmmihai

Activitate Razvanmmihai

Buna ziua,

Contractul de munca a incetat pe data de 09.03.2016.
Din 2015 si 2016 au ramas de plata 14 zile de concediu de odihna.
In contractul de munca, plata salariului se face in fiecare luna pe data de 5.

Va rog sa-mi spuneti care este termenul limita de plata a zilelor de concediu neefectuate. Cu alte cuvinte, angajatorul este obligat sa-mi plateasca zilele de concediu pana pe data de 05.04.2016?

Multumesc,
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a solicita concediul de odihna si a primi aprobarea totodata:
- ocup pozitie de conducere (Director restaurant) si am o colega cu aceeasi functie;
- din anul 2015 am 14 zile de concediu neefectuate iar din anul 2016, 3.
- in realitate, avand in vedere functia, "reusesc" sa lucrez si aproximativ 70h/ saptamana, cu toate ca in pontajul pe care il efectuez prevede 5 zile lucratoare (8h/zi) urmate de 2 libere.
- Programarea concediilor nu a fost facuta, administratorii nefiind interesati sa o faca;
- Administratorii nu sunt romani, nu se pricep la legislatia in munca din Romania, si apeleaza la sfaturile unei firme de HR.

IMI DORESC sa iau concediul de odihna, daca se poate integral, incepand cu data de 9 ianuarie. Va rog sa imi spuneti daca, avand inlocuitor pe aceeasi functie, si avand zile de concediu ramase restante din 2015, pot primi refuzul obiectiv al angajatorului. De asemenea, as dori sa iau concediul conform contractului de munca ( 5 zile concediu, 2 libere din contract, 5 zile concediu, 2 libere din contract).

Va multumesc anticipat pentru orice sfat primit!

Multumesc,