avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate marianonea

Activitate marianonea

Multumesc pentru raspuns ,dar nu am inteles care este raspunsul pentru:

Pentru fiecare transa se pot plati in numerar asociatilor cate 10.000 lei in numerar, iar restul prin banca?
Se poate sau nu se poate?
Conform art. 111 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 31/1990 adunarea generala (ordinara) a asociatilor este obligata sa discute, sa aprobe sau sa modifice situatiile financiare anuale, pe baza rapoartelor prezentate de consiliul de administratie, respectiv de directorat si de consiliul de supraveghere, de cenzori sau, dupa caz, de auditorul financiar, si sa fixeze dividendul.

Art. 67, alin. (2) din acelasi act normativ prevede ca dividendele se distribuie asociatilor proportional cu cota de participare la capitalul social varsat, daca prin actul constitutiv nu se prevede altfel.

In consecinta, se pot distribui dividende din profiturile anilor precedenti in mai multe transe (in functie de disponibilitatile banesti/lichiditatile societatii) daca aceste profituri sunt ramase nerepartizate si Adunarea Generala a Asociatilor decide in acest mod. Astfel, la fiecare distribuire se va convoca o AGA care va decide cat anume din profiturile anilor precedenti se distribuie la dividende.

l
daca din profitul de repartizat al unui SRL , AGA il repartizeaza-ca dividente - in mai multe transe ,plafonul de 10000 lei ,pentru plata in numerar , se respecta pentru fiecare transa sau se considera plati fragmentate?
Am cumparat o locuinta pe care vreau sa o demolez.A fost reziliat contractul de distributie de gaze si ca atare a fost ridicat contorul.
Bransamentul de gaze (care face legatura intre conducta principala si contor) ce apartine celor de la Distrigaz si o parte din el trece pe propritatea mea nu a fost desfiintat.
Am solicitat desfiintarea bransamentului deoarece vreau sa construiesc si acesta incomodeaza mult .Am primit raspunsul ca il vor desfiinta dar toate lucrarile (inclusiv avizele) necesare desfiintarii vor fi suportate de mine.
Atat timp cat bransamentul este al lor ,trece pe proprietatea mea si nici in contractul reziliat nu se regasea nicio clauza referitoare la bransament ,cred ca lucrarile ar trebui suportate de catre ei.