avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate sarmaneandchill

Activitate sarmaneandchill

Buna Iulian!

Imi poti da, te rog, un exemplu, de astfel de adeverinta?
Buna.

Un prieten doreste sa-si deschida un PFA, insa nu detine nicio diploma, el a lucrat cu mai multe firme, pe contract, i s-a spus ca un SRL poate sa ateste faptul ca are experienta si sa dea un "vouch" pentru el. I-am spus ca am o idee despre ce trebuie, insa m-am blocat, despre ce declaratie este vorba?

Poate cineva sa-mi dea un exemplu?

Multumesc.
george-neagu a scris:

La pfa, pentru incheierea anului fiscal 2015 trebuie sa depuneti declaratia 200 pana pe 25 mai 2016 si sa faceti platile anticipate in contul impozitului pe venit, cass si cas aferente anului 2016 pana pe 25 martie 2016.
Odata cu d200 depuneti si d220 doar daca estimati ca in 2016 veti avea venituri care difera fata de ati realizat in 2015 cu peste 20%. Altfel veti plati platile anticipate in acest an la impozitul pe venit si cass raportate la cea ati realizat anul trecut si care va fi trecut in d200.


D-le George, multumesc! Totusi, am ramas confuz putin.

"Odata cu d200 depuneti si d220". Asta-nseamna ca in 2016 ar trebui sa depun, indiferent de cat am realizat, o declaratie 200, inca odata? Initial, in 2015 am depus aceasta declaratie, pentru 2015. Daca sunt ori in minus, ori pe plus cu 20% decat ceea ce-am facut in 2015, se depunde declaratia 220? Doresc sa spun ca anul acesta veniturile o sa fie mai mici, date fiind problemele mele, se poate, inca, sa mai depun un d220 pentru a-mi modifica darile la stat pe acest an?

Multumesc!
Buna! In urma unor probleme de sanatate, nu am reusit sa depun, pana la 1 Februarie actele necesare realizarii calculelor taxelor care trebuiesc a fii platite in acest an la ANAF. Actionez ca si PFA cu cod CAEN 6302 si am realizat venituri pe 2015 pentru care au fost platite taxele insa in acest an nu am reusit sa depun nicio hartie la ANAF. Cum ar trebui sa procedez pentru a nu avea probleme? Doresc a justifica intarzierea fara a primi o amenda, insa, mi-as dori un sfat. Multumesc frumos.