avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate Victoria_W

Activitate Victoria_W

Va multumesc mult pentru informatii, urmeaza sa astept apostila din SUA si dupa sa merg in Bucuresti pentru a depune dosarul.
Buna ziua,
Sunt cetatean roman, am pasaportul roman cu domiciliul in strainatate. Recent m-am casatorit cu cetatean austriac in SUA insa avem domiciliul comun in Austria, si este necesar sa transcriu certificatul de casatorie in registrele romane pentru a putea sa imi schimb numele de familie ca al sotului.
Acest lucru nu il pot face la consulatul Romaniei din Viena deoarece se cere prezenta ambilor soti la consulat, lucru ce nu este posibil in cazul nostru, deci trebuie sa urmez aceasta procedura in Romania. Dispun de timp limitat si in acelasi timp am nevoie de un certificat din Romania pe care il pot obtine doar cu buletin, deasemenea avand domiciliul in Romania.
Rog sa imi spuneti cum ar fi mai bine de procedat:
( rectific ca am dat multe telefoane in tara si nu am primit un raspuns sigur la situatia mea deoarece nu am domiciliu in Romania)
- este posibil sa fac cartea de identitate provizorie pe numele vechi si sa specific ca nu am obtinut apostila de la Haga ( dureaza inca cateva saptamani sa imi fie trimisa prin posta), deasemenea am o cunostinta care ar putea sa ma ia in spatiu pentru o perioada limitata de timp
- sau trebuie sa astept pana transcriu certificatul de casatorie si dupa aceea sa imi fac cartea de identitate provizorie ( acest lucru dureaza cateva luni si nu inteleg de ce )
- nu am gasit nici pe net nici pe forumuri informatii asemanatoare cazului meu si mi-ar fi de mare folos un sfat deoarece timpul nu imi permite sa fac multe drumuri in tara.
Nu stiu daca este ok sa fac cartea de identitate provizorie si sa zic exact situatia mea ce tine de certificatul de casatorie ca sa pot obtine acea adeverinta ( in scop personal ) de care am mentionat mai sus deasemenea pe numele de dinaintea casatoriei sau sa inregistrez casatoria ( ceea ce dureaza mai mult).
Va multumesc pentru timpul acordat,
Victoria