avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1101 soluții astăzi
Forum Activitate english_teacher

Activitate english_teacher

Multumesc Dl Tudor Valeriu pentru promtitudinea cu care ati raspuns !

o sa va rog sa-mi urmariti putin rationamentul si sa-mi spuneti daca o sa procedez bine :
- pe 24.03.2016 se termina concediul CCC1
- pe 25.03.2016 imi reiau activitatea si tot in ziua aceea depun certificat de concediu medical pentru 17 zile
- pe 11.04.2016 o sa intru in concediu de maternitate - prenatal pana in ziua nasterii
- din ziua nasterii o sa mai fie cele 42 zile calendaristice de concediu de maternitate postnatal
- dupa cele 42 de zile se va intra in CCC2


In ceea ce priveste Indemnizatia cred ca m-am pierdut in calcule....

Din cele 12 luni eligibile iulie 2015 - iunie 2016 in cazul meu avem :
iulie 2015-martie 2016 - venit net lunar de 1200 lei - indemnizatie de crestere copil
25 martie 2016 - 10.04.2016 - concediu medical 75% din baza de calcul reprezentând media veniturilor lunare din ultimele şase luni din cele 12 luni
11.04.2016 - xx.06.2016 - concediu de maternitate - prenatal in valoare de 85% din salariul brut
Si este de xxxx lei - nu mai putin de 600 lei sau mai mult de 1200 lei!

Daca inteleg bine ce ati scris aici : tudorvaleriu a scris:
4. - Legea nu interzice ca pe perioadele de concedii medicale (inclusiv concediul de maternitate) sa obtineti venituri din alte surse decat locul de munca unde ati depus certificatele medicale.
- Pe perioada de CCC2 puteti sa obtineti venituri in limita sumei de 3.000 lei pe an calendaristic din alte surse din afara locului de munca de la care ati intrat in CCC2.


In perioada 25-martie 2016 si luna iunie 2016 desi sunt initial in concediu medical si apoi in concediu prenatal pot sa realizez venituri din PFA fara limita ?!?!?

va multumesc anticipat !
Buna ziua,
Sunt in CCC pana pe data de 24 martie 2016 adica pana la implinirea varstei copilului de 1an si 11 luni.Sunt insarcinata din nou urmand sa nasc in luna iunie 2016. As vrea sa evit intoarcerea la serviciu pentru o perioada scurta pentru ca apoi sa intru in concediu prenatal...

1.Pot sa intru in concediu de maternitate-prenatal din saptamna 28 de sarcina ?
2.Am dreptul sa intru in concediu medical imediat dupa CCC1, chiar in aceeasi zi si apoi in concediu prenatal din saptamana 32 de sarcina?
3. Cum se va calcula indemnizatia pentru CCC2 in cazul in care dupa CCC1 intru in concediu medical si apoi in concediu de maternitate/prenatal?
3.1. care ar fi cuantumul indemnizatiei avand in vedere veniturile pe ultimele 12 luni sunt : Indemnizatie crestere copil 1200 lei/luna iar salariul net pe care il anticipez este de 1200 lei ?
4. Se pot realiza venituri dintr-o activitate PFA in cazul in care sunt in concediu medical sau concediu prenatal?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!